בכוס אחרת, הטעם היה שונה.
בכוס אחרת, הטעם היה שונה. (צילום: shutterstock)
אאא

ישנן סיבות רבות למה לא כדאי לגמוע את היין ישירות מהבקבוק, "בגלל הארומה" יטען כל חובב יין מתחיל. וכעת מסתבר שאניני הטעם צודקים: צורת כוס הזכוכית באמת משפיעה על טעמו של היין, כך לפי מחקר חדש שנערך באוניברסיטה הרפואית בטוקיו. 

מערכת צילום מיוחדת שפיתחו מדענים מיפן, מצליחה לחשוף כיצד הארומה של היין משתנה בשל אדי האתנול המתאדים החוצה מהכוס, בהתאם לצורה.

המערכת כוללת רשת הספוגה באניזימים של חזרת ולומינול, אשר משנים את הצבע בעת חשיפה לחמצן. הרשת הונחה על גבי כוס יין, וכך באופן דיגיטלי, הראתה המצלמה כיצד אדי האתנול עולים מן הכוס.

צוות המחקר בחן יינות שונים, בטמפרטורות שונות ובכוסות שונות. "בחרנו בשלושה סוגי כוסות - כוס יין, כוס קוקטייל וכוס רגילה כדי לקבוע את ההבדלים בפליטת אדי האתנול, הנגרמים כתוצאה מצורת הכוס" הסבירו החוקרים במאמר שפורסם בכתב העת אנליסט.

כשהטמפרטורה עמדה על 13 מעלות צלזיוס והמשקה היה נתון בכוס המיועדת ליין  - ששוליה מצטמצמים למעלה - קלטה המערכת כי קיים ריכוז אתנול גבוה יותר ממרכז הכוס, וכך ניתן ליהנות מארומת יין נקייה ללא התערבות של אדי אתנול, בניגוד לכוס קוקטייל או כוס רגילה, בהן ריכוז האתנול ביין גבוה ופוגע בארומה.