אאא

זה שנים שלוחמי צה"ל מתמודדים עם התחום התת קרקעי המוכר כאיום המנהרות לתקיפה ואספקה. כעת, הצבאות הפורצים למוסול העיראקית במאבק לשחרורה מידי המדינה האיסלמית לומדים להכיר את האיום החדש-ישן והבלתי צפוי.

עוד חדשות בעולם:

עם התקדמות הכוחות העיראקים והכורדים לתוככי מוסול מתבררים ממדי ההפתעות אותם הכין ארגון דאעש לכל מלחמה שתגיע במוקדם או במאוחר: במשך כמעט שלוש שנים שיעבד הארגון מאות מתושבי העיר בחפירת מנהרות אספקה ותקיפה היוצאות ממסגדים ובתים פרטיים. הכיבוש היחסית מתוכנן שהיה אמור לקחת שבועות ספורים, הפך לקשה, כאשר הכוחות מתמודדים עם מחבלים הפורצים ממחילות באדמה.

בכפר הסמוך לעיר התמודדו הכוחות במשך כשבוע בניסיון לכובשו חרף ההתמודדות עם המנהרות. גורמים כורדים כבר נתנו ללוחמי המנהרות את הכינוי "החמאסניקים", זאת בגלל הדמיון לטקטיקה אותה נוקט בשנים האחרונות ארגון חמאס מול ישראל בעזה.

במקביל, הולכת וצוברת פרסום "אוגדת הזהב" שאומנה על ידי יחידות עילית אמריקאיות, זאת בגלל רמתה הגבוהה הדומה ליכולותיהם של הרינג'רס האמריקאים, ובעיקר בגלל התמונות אותן מעלים לוחמי היחידה לרשת בהן הם נראים במסכות "פורימיות" של גורילות וגולגלות.

לוחמי היחידה נוהגים להתחפש לחיות ודמויות מן האופל, מה שנראה כי מרתיע את לוחמי דאע"ש המכנים אותם "השדים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לצד הנוהג המשונה, לוחמי היחידה מתגאים ברמת אימונים גבוהה ומתרברבים כי לוחם ביחידה שווה לאלף לוחמי דאעש.

סל ההפתעות מבית דאעש לא תם במנהרות התקיפה. במקביל, הוא הציף תעלות ביוב ומים בדלק אותן הוא מצית עם התקדמות הכוחות. בחסות העשן הסמיך, הוא תוקף את הצבאות המתקרבים.

מה שהיה נראה כמבצע בזק לכיתור העיר וכיבושה הולך ומסתמן כקשה הרבה יותר מהצפוי. לוחמי דאעש יודעים כי מלחמתם היא מלחמה לחיים ולמוות, וכיבוש הבירה משמעותו סיום השליטה המרכזית של הארגון על אחרונת הערים הגדולות שבשליטתו בשטחה של עיראק.

בשבועות הקרובים יתברר האם המשימה תושלם ומה יהיה מחירה – מה שברור כי גם אם הקואליציה הנוכחית תנצח, המלחמות הפנימיות בין מרכיביה השונים יחלו עם כיבושה של העיר.