אאא

חברת התעופה היפנית  ג'פאן איירליינס השקיעה 10 מיליון דולר בחברת ההזנק האמריקנית בום טכנולוגיות שמפתחת בניית מטוס נוסעים על-קולי שיהיה מהיר יותר, שקט יותר וזול יותר לתפעול ממטוסי הקונקורד שפותחו על ידי בריטניה וצרפת בשנות ה-60 וקורקע באופן סופי בשנת 2003, בשל העלויות הגבוהות וזזיהום האוויר הרב שגרם

הקונקורד (צילום: שאטרסטוק)
הקונקורד (צילום: שאטרסטוק)
הגדלה

בום טכנולוגיות האמריקנית כבר קיבלה  76 הזמנות למטוס החדשני  שיכיל 55 מושבי נוסעים. המטוס, שבנייתו תושלם באמצע העשור הבא, יוכל לטוס במהירות של 2.2 מאך (2,695 קמ"ש), כ-10 אחוזים מהר יותר מהאב טיפוס העל - קולי הקונקורד

במטוסים החדשים טיסה מניו יורק ללונדון תיארך שלוש שעות ו-15 דקות בלבד לעומת 8 שעות במטוסים של היום. באתר של עיתון ה"גרדיאן" הבריטי דווח כי כרטיס לטיסה שכזו יעלה כ-5,000 דולרים.

ריצ'רד ברנסון, מייסד חברת וירג'ן, תומך אף הוא בפרויקט והוא מחזיק באופציה לרכוש את עשרת המטוסים הראשונים שתייצר החברה.

גורמים בתעשיית התעופה עדיין דנים בשאלה אם טיסות על קוליות אזרחיות, שב-1973 נאסרו מעל שטחה של ארה"ב על ידי מינהל התעופה הפדרלי, הן ברות ביצוע בסביבה של ערים מודרניות, זאת בשל גלי ההדף מהבומים העל קוליים שהמטוס יוצר.

בחברה מבטיחים כי המטוסים החדשים, שמחירם עומד על 200 מיליון דולר, יהיו שקטים לפחות פי 30 מהקונקורד. כמו כן, המטוס החדש יהיה עם צריכת דלק נמוכה באופן משמעותי מזו של הקונקורד שסבל מעלויות תפעול גבוהות.