אאא

אשת העסקים שרי אריסון קיבלה אישור מבנק ישראל למכור את גרעין השליטה בבנק הפועלים באמצעות מכירת מניות הבנק בבורסה. בקשתה נשלחה לבנק ישראל כבר לפני כמה חודשים וכעת הבנק הודיע שהוא מאשר זאת. 

על פי אישור שנתן בנק ישראל היום, היתר השליטה של אריסון יתבטל ויוחלף בהיתר החזקה במועד המוקדם מבין: ירידה בשיעור ההחזקות מתחת ל-20% מהון הבנק או בתום שנת 2018.

אריסון תצטרך למכור תוך חמש שנים את רוב אחזקותיה בבנק עד למקסימום 5% ועל מנת להימנע מכל חשש לניגוד עניינים, כהונתם של הדירקטורים בבנק, אשר הינם בעלי זיקה לקבוצת אריסון, תסתיים לאלתר.

יו"ר הדירקטוריון ימשיך בתפקידו גם לאחר השינוי האמור בבעלות, לפי החלטת המפקחת על הבנקים שכן מעבר לכך שמונה בידי משפחת אריסון, הוא אינו נושא משרה בקבוצה שבבעלותה או בעל זיקה אליה בדרך אחרת. 

לאחר כניסת היתר ההחזקה לתוקף, בנק הפועלים יהפוך לבנק ללא גרעין שליטה, שמניותיו מוחזקות במלואן על ידי הציבור הרחב, באופן ישיר או באמצעות הגופים המוסדיים המנהלים את השקעות הציבור והחיסכון ארוך הטווח, בדומה לבנקים לאומי, דיסקונט ולאחרונה גם בנק דקסיה.

כזכור, לפני כשלושה שבועות נחקרה שרי אריסון בפרשת 'שיכון ובינוי' בחשד למתן שוחד לנציגי ממשל זרים כדי לקדם פרויקטים של החברה באפריקה. מלבד אריסון נחקרה גם בכירה נוספת, אפרת פלד, המשמשת כדירקטורית בבנק הפועלים מטעמה של אריסון ותסיים את תפקידה כחלק מהמהלך החדש של מכירת הבנק.

אריסון בצאתה מהחקירה צילום: פלאש 90
אריסון בצאתה מהחקירה צילום: פלאש 90
הגדלה

שרי אריסון מסרה היום, כי "בשנים האחרונות פעלתי לשלב שותף אסטרטגי ולהקטין את אחזקותיי בבנק הפועלים. משלא נמצא שותף אסטרטגי להשקעה בסדר גודל כזה, ולאחר סיום המגעים עם המשקיעים מצפון אמריקה – פניתי לפני מספר חודשים לבנק ישראל בבקשה לבחון את האפשרות לקבלת אישור לביזור השליטה.

"היום קיבלה הקבוצה את ההיתר להחזקת אמצעי שליטה אשר יחליף ויבטל עם כניסתו לתוקף את היתר השליטה ויאפשר את ביזור גרעין השליטה בבנק באופן מלא או הדרגתי. לקבוצה ניתנה תקופה של שנה להחליט לגבי מועד תחילת מימוש מניות הבנק ובסך הכל 4 שנים, עם אופציה לעד שנתיים באישור המפקחת, בכדי לרדת מתחת לרף המחייב היתר החזקה (5%). כמו כן, לאור קבלת היתר ההחזקה והרצון להפחית מגבלות על מכירות של מניות הבנק, נציגי אריסון בדירקטוריון הבנק (אפרת פלד, עידו שטרן ומאיר ויצ'נר) יודיעו על סיום כהונתם בבנק.

"הייתה לי הזכות להיות בעלת השליטה בבנק במהלך 21 השנים האחרונות. אני מאמינה בבנק הפועלים ורוצה להודות לחברי הדירקטוריון, להנהלה, לעובדים לדורותיהם ולציבור הלקוחות הנאמן. אני משוכנעת כי בנק הפועלים, מעמודי התווך של המשק הישראלי, ימשיך לפעול בהתאם לחזון של חירות פיננסית, לצמוח, לגדול ולשרת נאמנה את כלל לקוחותיו".