אאא

לרגל ציון יום השואה הבינלאומי, ובמלאות 75 שנה להסרת המצור על העיר פטרבורג, נערך הטקס השנתי במוזיאון היהודי הגדול שבמרכז מוסקבה, והוא שודר באמצעות עשרות כלי תקשורת לכל רחבי רוסיה.

באירוע השתתפו: רבה הראשי של רוסיה, הגר"ב לאזאר; יו"ר מועצת הפדרציה הפדראלית של רוסיה, הגב' ולנטינה איבנובנה מטבינקו; ראשי משלחות דיפלומטיות זרות של ארצות הברית, גרמניה, פולין, לטביה ועוד; נציגי כל הדתות ברוסיה; נשיא איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה, אלכסנדר ברדה; יו"ר חבר הנאמנים של המוזיאון היהודי פלקיס וקסלברג, ובהנחיית ברוך גורין - יו"ר מועצת המנהלים של המוזיאון.

הטקס נפתח בידי הרב לאזאר, בתפילת 'א-ל מלא רחמים' לזכר קודשי השואה הי"ד, ובהמשכו נשא את המשא המרכזי, בו אמר בין השאר: "הסיבה שחייבים לזכור בכל יום את 'מחיית עמלק' היא, כי על עמלק נאמר 'ולא ירא אלוקים' ולכן הוא נלחם בישראל, כי רצה לעקור את אמונתם בהקב"ה. וכך גם היה בגרמניה, חינוך אינטלקטואלי גבוה, אך בלי אמונה בהשם, ולכן אנשים יכולים להגיע למצב נורא כפי שהגיעו הנאצים ימ"ש. רק אמונה תמידית וחזקה בהקב"ה תעצור זאת ולכן חייבים לפרסם ולחנך כל אחד ואחד לערכים הללו, ורק כך נוכל להיות בטוחים שלא תהיה עוד שואה".

"הטרגדיה הזאת התרחשה, משום שהעולם ברובו לא התנגד ונשאר אדיש. היו כאלו שחשבו, שצריך לנהל משא ומתן או לחפש פשרה. היום אנו יודעים, כי המשימה שלנו היא לא לעמוד בצד, ואי אפשר להסכים כי לכל הדעות יש זכות להתקיים. לרוע אין זכות קיום, ועלינו לחתור אל האמת היחידה בעשיית טוב לכלל ולפרט", אמר הרב בנאומו.

ראש מועצת הפדרציה ציינה, כי השואה היא אחד הפשעים המפלצתיים ביותר של המאה העשרים. היא הדגישה, כי ברוסיה הזיכרון והאבל הוא משותף, וכל הניסיונות ברחבי רוסיה להכחיש את השואה - נבלמים לאלתר. "אנחנו חייבים לזכור את זה כך, כדי ששום דבר כזה לא יקרה שוב".

עם סיום הטקס, הדליקו המשתתפים שישה נרות זיכרון, לזכר ששת מיליון הקדושים הי"ד שנספו בשואה.