אאא

בית המשפט בעיר חימקי ברוסיה, גזר ביום שישי עונש חסר תקדים של 7.5 שנות מאסר על נעמה יששכר, שנתפסה עם 9.6 גרם של סמים בשדה התעופה כאשר עשתה את דרך לישראל בחזרה מהודו, לפני כחצי שנה. 

בישראל מעריכים כי הסיבה לעונש הכבד, הוא בניסיון הרוסי להפעיל לחץ על ישראל שלא להסגיר לארצות הברית האקר מבוקש על-ידי האינטרפול שנעצר בנמל התעופה בן גוריון לפני ארבע שנים.

בשגרירות רוסיה הכחישו ו ציינו כי ההליך בעניינה של יששכר הוא משפטי, ומשרד החוץ לא מתערב בתהליכים שכאלה ולשגרירות לא ידוע על שום הצעה על החלפה כלשהי.

בראיון לחדשות 12, סיפרה אימה של נעמה: "היינו המומים. ידענו לפי כל מה שהלך בתקשורת היום שהיא הולכת לקבל גזר דין כבד, אמרתי לה שזו לא היא, שיש משהו בין שתי המדינות, אמרנו שנדאג לערער על זה. היא רעדה כעלה נידף, הגיע לכאן התובע הראשי של מוסקבה שקרא את כל התיק".

היא סיפרה: "ביקשתי מהשופט לראות אותה והייתי צריכה להתחנן. אין לה טלפונים, אין גם חלופת מכתבים. מצבה הנפשי קשה. היא הייתה דרוכה מאוד, ניסיתי לשדר לה חוזק. אמרתי לה שזה לא משנה אם זו שנה או שבע או עשר, המקום שלה זה לא שם. בכל קנה מידה העונש לא משתווה למה שעשתה". 

לסיום ביקשה בשידור מראש הממשלה: "אני מתחננת לפניך, אתה חייב להוציא אותה מכאן. היא חיה בתנאים לא תנאים, יש שם תיל וכלבים והיא נרדמת כשהיא שומעת דלתות ברזל נטרקות. היא יושבת עם פושעות, עם סוחרות סמים". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לאחר הראיון, שוחח עימה טלפונית ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהבטיח לפעול על מנת להחזיר אותה הביתה בהקדם, ולנסות את כל המאמצים האפשריים.

עורך הדין אלכסנדר טייטס, המייצג את הצעירה אמר לחדשות 12, כי "מעולם לפני לא היה תיק הברחת סמים לרוסיה בו האדם או הסחורה אפילו לא עברו את הגבול. נעמה לא עברה את ביקורת הגבולות, והמטען שלה היה ברשות חברת התעופה והייתה מקבלת אותו רק בנחיתה בתל אביב".

הפרקליט הוסיף: "התובע טוען כי היא הבריחה בכך שנכנסה לשטח האווירי של רוסיה בגובה אלפי קילומטרים, לא היה תיק כזה לפני כן. משפטית היא לא ביצעה שום עבירה ברוסיה, יכול להיות שההחלטה נובעת רק כי היא ישראלית ומשיקולים פוליטיים ולא משפטיים".

על המשך המאבק נגד העונש אמר: "כרגע משפטית יש רק אפשרות אחת וזה לערער על ההחלטה תוך עשרה ימים - בים שני אפגש עם השופט לקחת את המסמכים. אחר כך אפגש עם נעמה להסביר לה את המשמעויות ולהחליט ביחד על הצעדים הבאים. משפטית יש סיכוי טוב לערעור, אבל הסיפור פה לא רק משפטי".