אאא

"יש פה עניין חסר פרופורציה, ונעשה את כל המאמצים להשיב את נעמה הביתה" - כך אמר הערב (מוצ"ש) שר המשפטים אמיר אוחנה, בראיון לחדשות 13 בהתייחסות לעונש החריג של 7.5 שנות מאסר על נעמה יששכר, ברוסיה.

לדבריו, "אני לא יכול להרחיב הרבה. אני אשקול בהחלט את הבקשה בנוגע להאקר הרוסי. אני לא יכול לפרט מעבר למה שפירטתי, אבל נעשה את כל מה שאפשר כדי להחזיר אותה הביתה".

אוחנה הוסיף כי "כדי לקבוע שהוא בר הסגרה לרוסיה, בית המשפט הישראלי צריך לקבוע את זה. יש בקשה רוסית, די דלה, בנושא, אבל יש החלטה שההאקר בר הסגרה לארה"ב. אני המחליט הסופי מעצם זה שאני זה שקובע האם אנחנו מסגירים אותו לארה"ב או לא. אני אשקול את בקשת ההסגרה לארה"ב ואקבל החלטה בימים הקרובים".

שר החוץ ישראל כץ אמר לחדשות 12: "המקרה הזה מעורר הזדהות עצומה. ברור לכולם שיש דברים שלא קשורים למה שהיא עשתה. הענישה בלתי פרופורציונלית, בישראל היא לא הייתה עומדת לדין אפילו. רה"מ דיבר פעמיים עם נשיא רוסיה. באופן פורמלי, לא קשרו את זה לדברים אחרים, אבל יש דברים אחרים ברקע".

לדבריו, "יש בקשת הסגרה אמריקאית, מנומקת, שבית המשפט העליון גם אפשר לבצע אותה. פעלנו כאן, לא יכולנו להגיב ציבורית וזה ברור למה. ניסינו למנוע את התסריט הקשה הזה ולפעול כדי שזה ייגמר עוד לפני פסק הדין".

לשאלה האם הוא מאוכזב מפוטין ענה: "אין כאן מה להיות מאוכזב, יש מדינות עם אינטרסים. אנחנו בהחלט מפיקים תועלת רבה מהקשר עם רוסיה. צריך להבין שהגנרלים הרוסים בסוריה לא נלהבים לתת למטוסים ישראלים לעבור. היא נפלה כאן קורבן ועל כתפיה יש שתי מעצמות".

לדברי השר לביטחון פנים, גלעד ארדן: "ברור ההחלטה לא צודקת ולא מידתית, ויש פה דברים מעבר להחלטה שיפוטית טהורה, אבל היכולת שלנו לפעול היא לא באמצעות התקשורת, אלא בשיחות דיפלומטיות. ראש הממשלה כבר שוחח עם פוטין, והוא התחייב לעשות הכל עד שההחלטה הלא צודקת הזאת תבוטל. בשלב זה אני לא יכול לומר שיש משהו חדש, אבל המאמצים יימשכו עד שהצדק יושג".

מעצרה הבלתי מוצדק והעונש הלא מידתי עורר זעם בכל שדרות הקשת הפוליטית בישראל. ח"כ בני גנץ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "כולנו שמענו על המקרה המצער של נעמה יששכר שנשפטה למאסר ברוסיה. רב הנסתר על הגלוי, אבל העונש החמור שקיבלה על אחזקת כמות מינימלית של סם - מדאיג. עלינו לאפשר למשרד החוץ ושותפיו לפעול להחזרתה מבלי להכניס את הנושא למגרש הפוליטי. כחול לבן תיתן גיבוי לכל פעולה סבירה שתסייע בפתרון המצב".