אאא

המאבק השקט בין ישראל לטורקיה: אחרי שספינות של חיל הים הטורקי גירשו ספינה ישראלית, מטוסי קרב ישראלים חגו מעל ספינה טורקית.

העיתונאי ברק רביד חשף אמש (מוצאי שבת) בחדשות 13 על תקרית חריגה בספינת המחקר "בת גלים" ששייכת למכון לחקר ימים ואגמים שכפוף למשרד האנרגיה, שהייתה במשימה בשטח המים הכלכליים של קפריסין.

במהלך השיט במים הכלכליים של קפריסין, התקרבו ספינות של חיל הים הטורקי לספינת המחקר. לדברי בכירים ישראלים, קציני חיל הים הטורקי פנו לקברניט ספינת המחקר ברשת הקשר והחלו לתשאל אותו על פעילותו באזור, על אף ששהה באזור בים התיכון שבו לטורקים אין כל סמכות.

לאחר דין ודברים דרשו הטורקים מספינת המחקר הישראלית לעזוב מיד את המקום ולא להמשיך במחקר, והספינה הישראלית נאלצה להפסיק את הפעילות ולשוט לאזור אחר.

היום (ראשון) דווח בכלי תקשורת זרים כי מטוסי חיל האוויר הישראלי נשלחו לחוג מעל ספינה טורקית המיועדת לקידוח גז, סמוך לשטחה הימי של קפריסין בים התיכון.

ההתחממות - על רקע הידרדרות ניכרת ביחסים בין טורקיה, יוון וקפריסין סביב השליטה על מאגרי הגז בים התיכון. בשנה האחרונה שלחה טורקיה ספינות צבאיות וספינות קידוח לבצע חיפושי נפט במים הכלכליים של קפריסין בטענה כי מדובר בשטח ששייך להם.

לפני כמה שבועות טורקיה חתמה עם לוב על הסכם שנוי במחלוקת שמשרטט את גבול המים הכלכליים בין לוב לטורקיה בים התיכון. ההסכם מתעלם מקיומה של קפריסין ומהזכויות הכלכליות של קפריסין ויוון בים התיכון, ולמעשה מעביר חלק גדול מהזכויות האלה לטורקיה.

ברק רביד ציין בחדשות 13 כי ההסכם בין טורקיה ללוב עשוי להשפיע מאוד גם על ישראל בגלל תכניתה להעביר באזורים האלה בים התיכון צינור ממאגרי הגז של ישראל שיעבור במים הכלכליים של קפריסין ויוון ויגיע עד איטליה. ישראל מעוניינת להשתמש בצינור כדי לייצא גז לכל אירופה.