אאא

נשיא ארצות-הברית, דונלד טראמפ, איים הלילה (ראשון) כי ארה"ב תתקוף "במהירות ובעוצה", 52 אתרים איראניים, אם איראן תגיב לחיסולו של מפקד 'כח קודס' קאסם סולימאני.

טראמפ ציין כי 52 האתרים שמופו על-ידי ארה"ב, מסמלים 52 בני ערובה אמריקנים שאיראן החזיקה בשבי, בין השנים 1981-1979.

"איראן מדברת באומץ רב", אמר טראמפ, "על סימון יעדים אמריקניים חשובים לתקיפה כנקמה על שפטרנו את העולם מהמנהיג הטרוריסט שלהם, שרק לאחרונה הרג אמריקני ופצע באורח קשה אנשים רבים אחרים. שלא נדבר על כל האנשים שהוא הרג במהלך חייו, כולל מאות מפגינים איראנים רק לאחרונה. סולימאני תקף את השגרירות שלנו, ותכנן תקיפות נוספות במקומות אחרים. איראן לא עשתה דבר מלבד בעיות בשנים האחרונות".

 החיסול של סולימאני (תקשורת ערבית)

טראמפ הוסיף כי "סימנו 52 אתרים איראניים - שחלקם בעלי חשיבות גבוהה לאיראן ולתרבות האיראנית. יעדים אלה, ואיראן עצמה, יותקפו במהירות ובעוצמה אם איראן תפגע באמריקנים או תתקוף יעדים אמריקניים".

"ארה"ב לא רוצה לספוג יותר איומים!", חתם הנשיא את דבריו.

הבוקר, הוסיף טראמפ לאיים וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ארה"ב בדיוק הוציאה שני טריליון דולר על ציוד צבאי. אם איראן תתקוף בסיס אמריקני, או כל אמריקני, אנו נשלח אליה חלק מהציוד הצבאי החדש והיפה שלנו, וללא היסוס". 

בתוך כך, אמש נורו קטיושות לעבר יעדים אמריקניים בעיראק בשתי מתקפות נגד בסיסים בעיראק, אחת מהן לעבר המתחם המאובטח בבגדד בו שוכנת שגרירות ארה"ב ואחת נגד בסיס חיל האוויר האמריקני, "אל-בלד", המרוחק כ-80 ק"מ מבגדד. בתקיפה נפגעו אזרחים עיראקיים, אך אזרחים אמריקאיים לא נפגעו.

כזכור, מאז חוסל סולימאני, בכירים איראניים איימו לפגוע ישירות בארה"ב ובישראל. סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" דיווחה כי מפקד בכיר במשמרות המהפכה, הגנרל גולמלי אבוחמזה, איים שאיראן תעניש את האמריקנים בכל מקום שבו תוכל להשיגם, וכי גם תל-אביב נמצאת בבנק המטרות.

מפקד כוח קודס, אסמעיל קאאני, שמוונה לאחר חיסולו של סולימאני, איים ביום שישי על ארה"ב ואמר: "המתינו קצת בסבלנות ותראו גופות של אמריקנים בכל רחבי המזרח התיכון".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ביום שישי, התכנסה המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן בראשות חמינאי שקבעה כי החיסול הוא "טעות אסטרטגית קשה ביותר" של ארה"ב וכי "נקמה חמורה מצפה לפחדנים שעל ידיהם מרוח דמו הטהור של סולימאני".

בעקבות איומי המלחמה והחשש לנקמה איראנית שלחה בריטניה שתי אוניות מלחמה למפרץ הפרסי. שר ההגנה הבריטי, בן וואלאס, הורה על שליחת האוניות במטרה להגן על הספינות הבריטיות שעוברות במצר הורמוז. "יש לנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי לשמור על אזרחינו", אמר.

הבית הלבן העביר הלילה לקונגרס מסמך מסווג על חיסול סולימאני, וזאת מכורח החוק המחייב את הבית הלבן לדווח לקונגרס בתוך 48 שעות מביצוע פעולה צבאית.

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, תקפה את טראמפ ואמרה כי המסמך "מעלה שאלות חמורות ודחופות לגבי העיתוי, האופן וההצדקה של התקיפה שביצע הממשל נגד איראן".