אאא

אחר שנים רבות בהן שלטה מערכת כשרות יחידה על שוק מכונות הגילוח, נחשף ב'כיכר השבת' כי בית דין צדק בני ברק, שקל להיכנס לתחום ולהעניק כשרות למכונות גילוח, אלא שהבוקר (שלישי) מתפרסמת ההכרעה, לפיה אין מכונות גילוח כשרות.

במכתב המתפרסם הבוקר בביטאון 'יתד נאמן' פורסמה מודעה מטעם בית דין צדק בני ברק לפיה כל המכונות גילוח הקיימות כיום בשוק אסורות לשימוש, מלבד אלו שניתן להן הכשר פרטני.

במכתבם כתבו הדיינים: "כבר נודע דעת רבותינו זיע"א שהמתגלח במכונות הגילוח יש בו חשש איסור תורה של השחתת פאות הזקן, וכמבואר בליקוטי הלכות במכות, ובמכתבי רבותינו בעל הקהילות יעקב זצ"ל ובעל האבי עזרי זצ"ל. וכן מפורסם שכך הייתה דעת מרן החזו"א זצ"ל".

המכתב
המכתב
הגדלה

עוד כתבו הרבנים והזהירו: "ולאחרונה יש פרסומים על מכונות גילוח מסוימות כאילו אין בהם חשש, הובאו בפני בית הדין מספר סוגים של מכונות גילוח, ובית הדין בדק ומצא כי הם משחיתים את השערות, או חלק מהם, וכמו השחתה של תער".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"ועל כן בוודאי אסור להשתמש בהם לגילוי פאת הזקן, והוא איסור דאורייתא".

הרבנים הוסיפו בסיום מכתבם: "הערה: הנ"ל אינו מתייחס למכונות שיש עליהם הכשר פרטני, שנבדקו אחת לאחת, והן על אחריות הגוף נותן ההכשר".

במכונות גילוח המשווקות בשוק ישנן, כידוע, בעיות הלכתיות רבות עבור יהודי שומר תורה ומצוות, כך שבקלות רבה עלול המתגלח להיכשל בעבירות דאורייתא על ידי הורדת הפאה באמצעות להבים שאינם מותאמים הלכתית ומחוברים למכונה.

הכשרות היחידה שהעניקה עד היום כשרות למכונות גילוח במגזר החרדי, הייתה בית הדין של הגאון רבי מרדכי גרוס. מלבד זאת, מרבית המכונות אינן נחשבות ככשרות לשימוש. מכונות כשרות נוספות היו של מכון 'צומת' בראשו עומדים רבנים מהציבור הדתי.