אאא

שישה בני אדם, בהם שני פעילי הג'יהאד האסלאמי וארבעה לוחמים ממיליציה פרו איראנית נהרגו בתקיפה הישראלית אמש (ראשון) בסוריה, כך מדווח מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה היושב בלונדון.

לפי הדיווח של הארגון, אחד הלוחמים שנהרגו הוא סורי. זהותם של שלושת ההרוגים הנוספים, לא פורסמה.

 התקיפה בסוריה (צילום: סאנא)

גורם צבאי בסוריה אמר לסוכנות הידיעות הממלכתית כי "התקיפה כללה כמה גלים". לדבריו, "מיד עם גילוי התקיפה פעלו מערכות ההגנה האווירית ביעילות, והצליחו להסיט חלק מהטילים ממסלולם ולהשמיד את רוב הנותרים עוד לפני שפגעו ביעד".

הג'יהאד האסלאמי הודיע כי שני פעיליו, זיאד מנסור בן 24 וסלים אחמד סלים בן 23, נהרגו בתקיפה בסוריה והבטיח "לנקום בישראל על הפשע המכוער". בהודעה מטעם הארגון נאמר כי "התוקפנות הפחדנית בדמשק היא ההוכחה לכישלון של כוחות האויב. אנו מתחייבים בפני אללה ובפני עמנו כי התגובה לפשע הזה תבוא. דמם של השהידים יקר ולא נשפך לשווא".

דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי אמר הבוקר כי "התוקפנות הישראלית בדמשק ומותם של שניים מלוחמינו כתוצאה מההפצצה זהו אירוע שלא ניתן להתעלם ממנו. זה לא יעבור והחשבון פתוח".

שר הביטחון נפתלי בנט אמר בכנס "בשבע" בירושלים כי "אף אחד לא קושר את ידיי ואני לא מגלגל אחריות לאף אחד". באשר לתקיפה בסוריה אמר כי "אנחנו מעלים הילוך. יש לי יעד להחזיר את גופות הדר גולדין ואורון שאול הביתה".

התקיפה באה בעקבות הירי לעבר ישראל ובשל כך דובר צה"ל פרסם הודעה רשמית על התקיפה ומסר כי מטוסי קרב של צה"ל תקפו יעדי טרור של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי דרומית לעיר דמשק שבסוריה, וכן עשרות יעדי טרור של ארגון הטרור ברחבי רצועת עזה. באזור עאדליה בפאתי דמשק שבסוריה הותקף אתר של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי, המהווה עוגן משמעותי של הארגון בסוריה.

 התקיפה בעזה

לפי דובר צה"ל, "באתר מבצע הארגון מחקר ופיתוח של אמצעי לחימה תוך התאמתם לייצור ברצועת עזה ולייצור מקומי בשטח סוריה. בנוסף, מיוצרים מידי חודש באתר זה עשרות קילוגרמים של AP, חומר המשמש כדלק לרקטות ומתקיימות בו הכשרות טכניות לפעילי ארגון הטרור, הן מהרצועה והן מהזירה הצפונית".

סוכנות הידיעות הסורית "סאנא" דיווחה כי נשמעו קולות נפץ באזור דמשק ומערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד "יעדים עוינים". מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם דיווח כי ישראל תקפה באזור נמל התעופה של דמשק.

התקיפה בסוריה בוצעה זמן קצר לאחר תקיפה נרחבת של צה"ל ברצועת עזה, בתגובה לניסיון הפיגוע בבוקר עם הנחת מטען החבלה סמוך לגדר המערכת ולירי עשרות הרקטות לעבר יישובי הדרום.

התקיפה בעזה (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90 )
התקיפה בעזה (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90 )
הגדלה
התקיפה בעזה (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90 )
התקיפה בעזה (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90 )

לפי דובר צה"ל, "ברפיח הותקפו תשתיות תת-קרקע ואתרים לאחסון חומרי גלם המשמשים לייצור רקטות. בנוסף, בחאן יונס הותקפה מפקדת חטיבת חאן יונס של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי, ובה מתחם לאימון ירי טילי נ"ט וציוד צבאי המשמש את הכוח הימי של ארגון הטרור. כמו כן, בבית להיא הותקף מתחם אימונים צבאי של ארגון הטרור".

דובר צה"ל הבהיר כי "התקיפות בוצעו בתגובה לניסיון הפיגוע הבוקר על גדר המערכת ולשיגור הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. צה"ל יגיב בתקיפות לפעולות הטרור של הג'יהאד האסלאמי המסכנות את אזרחי ישראל ופוגעות בריבונותה. צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר שטח ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בעקבות המתיחות הביטחונית הורה צה"ל על סגירת כבישים מרכזיים בעוטף עזה וכן הופסקה תנועת הרכבת בין אשקלון לבאר שבע ונהגים התבקשו שלא לעצור בשולי הדרך בעוטף עזה, מחשש לירי טילי נ"ט על-ידי מחבלי הג'יהאד האסלאמי.

הכבישים שנחסמו:

  • כביש 4 - מצומת זיקים לצומת יד מרדכי בשני הכיוונים.
  • כביש 34 - מצומת יד מרדכי לצומת ניר עם בשני הכיוונים.
  • כביש 232 - מצומת איבים לצומת מפלסים בשני הכיוונים.
  • כביש 232 - מצומת סעד לצומת מגן בשני הכיוונים.
התקיפה בעזה (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90 )
התקיפה בעזה (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90 )
הגדלה

בעקבות ההסלמה הביטחונית, כ-55 אלף תלמידים לא הלכו היום לבית הספר. מדובר בכל מוסדות החינוך בערים אשקלון, נתיבות ושדרות ובמועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול, שדות נגב ושער הנגב.

לפי הנחיות פיקוד העורף, אירועים יוכלו להתקיים רק במבנים סגורים בלבד, ובהשתתפות של עד 300 איש. לא יתקיימו אירועים בחוץ וכן ניתן לצאת לעבודה רק במקרה שיש מרחב מוגן תקני שאליו ניתן להגיע לפי זמן ההתגוננות.