אאא

אסון: בבית החולים 'הדסה עין כרם' בירושלים הלך לעולמו האברך הרב חזקיהו יוסף פלמן, תושב בית שמש ובנו של הגרב"צ פלמן זצ"ל, הלך היום (שלישי) לעולמו, לאחר שחלה לאחרונה בסרטן, והוא בן 52 בלבד.

לפני שבועות ספורים התגלתה המחלה בגופו של המנוח זצ"ל, אך במקום לשקוע בתחושות קשות, הוא הנה את כל כוחו הדל כדי להפיץ את המודעות לאיסור לדבר בבית הכנסת, בעקבות חלום שחלם.

כאמור לפני 52 שנים נולד הילד יוסף, בבני ברק, להוריו החשובים רב בית הכנסת נחלת משה הפוסק הגאון רבי שלום בן ציון פלמן זצ"ל ואמו שרה פייגא ע"ה.

בתום שנות לימודו בישיבת פוניבז', בה התקרב עד מאוד לראשי הישיבה מרנן הגרא"מ שך והגר"ד פוברסקי זצוק"ל, בא רבי יוסף בברית הנישואין עם רעייתו הדסה, בתו של הרב ישעיהו קרלינסקי ממודיעין עילית.

בחורף הנוכחי התבשר כאמור המנוח כי חלה במחלה הנוראה, וזמן קצר לאחר מכן הפיץ בכל עולם התורה מכתב בו הוא מפרט חלום מזעזע, בעקבותיו קרא להתחזק בענין איסור הדיבור בבתי הכנסת ובשעת התפילה - לרפואתו.

סיפור החלום, במכתבו של המנוח (צילום מסך)
סיפור החלום, במכתבו של המנוח (צילום מסך)
הגדלה

וכך הוא כתב, בין היתר: "ברצוני לשתף אתכם במה שראיתי בחלום הלילה. לפני כחודשיים באמצע חודש חשוון הריני שומע בחלום הלילה קול, ללא דמות או מישהו שאני מכיר או זוכר, האומר לי כך: יוסי תחזק את הנושא שלא לדבר בתפילה וקריאת התורה, לכל אחד יש תפקיד בעולם, ועליך לחזק את נושא זה".

"קמתי בבוקר, ולא התייחסתי לחלום, ואמרתי 'חלומות שווא ידברו'", תיאר הרב פלמן, "ושבוע לאחר מכן הופתעתי עד מאד לקרוא בעלון 'איש לרעהו' סיפור על אדם שגם חלם חלום דומה להפליא, בו מבקשים ממנו לדאוג שיפסיקו לדבר בשעת התפילה וקריאת התורה, ולאחר תקופה חלה אותו אדם במחלה הנוראה, אותו אדם חשב שיש קשר בין הדברים והחתים 770 אנשים שלא ידברו בשעת התפילה וקריאת התורה ולאחר תקופה הוא החלים לגמרי מהמחלה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"חשבתי אף אני אולי גם כאן מתרחש סיפור דומה, אבל כדרכו של עולם לא התייחסתי לחלומות, ואמרתי שוב 'חלומות שווא ידברו'. לאחר כחודש וחצי בתחילת חנוכה חלמתי שוב את אותו החלום, אלא שאז אני רואה את אבי מורי הצדיק עומד בהקיץ לנגד עיני, ואומר לי: יוסי, דבר זה נוגע אליך, יוסי תדאג שיפסיקו לדבר בבית הכנסת בעת התפילה. הפעם קמתי מבוהל, אך נרגעתי לאחר מכן ואמרתי לעצמי שזה כלום. הרי החלום חזר ונשנה. כנראה חשבתי על כך ביום והרי 'אין מראין לאדם בחלום אלא מהרהורי לבו'...".

וכאן באה התפנית, הקשה מנשוא: "מאז התחלתי להרגיש לא טוב, וכשבועיים לאחר מכן גילו אצלי את המחלה הנוראה. אני סמוך ובטוח שנענשתי ע"ז שלא התייחסתי למה שעוררו אותי פעמיים משמיא, ועוד פעם אחת כשאבי מורי טרח וביקש בתחנונים לחזק דבר זה, ולא נעניתי".

"על כן באתי כעת לכל מי שקורא דברים אלו, אולי בזכות ההתעוררות שתבוא עתה מקריאת דברים אלו, ירחם המרחם וישלח לי רפואה מן השמים בתושח"י. המצפה לישועות ה', חזקיהו יוסף בן שרה פייגא", סיים האברך בתחינה לכלל הציבור, לאחר שמרן הגר"ח קנייבסקי הורה להוסיף לשמו את השם 'חזקיהו'..

היום כאמור הוא נפטר, בבית החולים הדסה עין כרם, בהותירו אחריו את רעייתו, ארבעת ילדיו ואחיו. הלוויתו תתקיים בשעות הצהרים, בעיר בית שמש, בה התגורר.