אאא

אין מחילה: התנצלותו של נסיך איטלקי בפני הקהילה היהודית בקשר למעשי סבו - מלך איטליה - בתקופת השואה, התקבלו בדחייה בקרב הקהילה.

כזכור, וכפי שדווח שלשום (שני) ב'כיכר השבת', אמנואלה פיליברטו, נסיך ונציה ונכדו של ויטוריו אמנואלה השלישי - מלך איטליה ששיתף פעולה בתקופת טרום-השואה עם המשטר הפשיסטי של בניטו מוסוליני - ביקש סליחה מהקהילה היהודית באיטליה על חוקי הגזע, שהובילו בין היתר לגירושם של כמעט 8,000 יהודים איטלקים משנת 1943.

פיליברטו ביקש "סליחה רשמית" מטעם משפחתו, בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו ובראיון לערוץ טלוויזיה איטלקי. לדבריו, אני "מבקש סליחה מאחיי היהודים, בשם כל משפחתי, למרות שאני לא מצפה לקבל אותה".

מדובר אמנם בפעם הראשונה בה בן משפחת המלוכה (שמאז כבר הפסיקה למלוך, י"נ) מתנצל על המעשים, אבל כאמור, בקהילה היהודית מסרבים לקבל את התנצלותו של צאצא המלך. 

באיגוד הקהילות היהודיות של איטליה הגיבו לדברים: "שום קהילה יהודית לא יכולה לסלוח בשם כל היהודים שהופלו לרעה, נמסרו לשלטונות, גורשו ונרצחו. אולי יש לזה ערך אישי, אבל זו בהחלט לא דרך להיפטר מהאשמה".

הקהילה היהודית של רומא פרסמה הודעה דומה. "זו מחווה מאוחרת שאינה יכולה להפחית את חומרת הפצע", נמסר. בקהילה זועמים על כך שעד כה לא מצא פיליברטו לנכון להתנצל, גם במלאות 80 שנה לחקיקתם של חוקי הגזע באיטליה.

מרקו שטיינר, פעיל יהודי וסגן נשיא פרויקט האנדרטה לזכר השואה במילאנו, אמר שעדיף היה שהנסיך ישתוק. 

המלך אמנואלה השלישי כיהן בשנים בהן החלה המהפכה של מוסוליני באיטליה, אך סירב להתנגד לעליית הפאשיסטים האנטישמיים לשלטון, בטענה שאין לו אפשרות להילחם בכך. כמו כן נמנע מלגנות את גזענותו של מוסוליני.