אאא

מסיכום שנת 2020 והערכת המצב של אמ"ן לשנת 2021 המתפרסם היום (שלישי) עולה כי האיום המרכזי על ישראל נותרו ארגוני הטרור חמאס וחיזבאללה, לצד איראן.

באגף המודיעין של צה"ל מעריכים כי לראשונה מאז שנת 2006, צפוי חיזבאללה לנסות ליזום עימותים מוגבלים מול ישראל, בלי להיגרר למלחמה כוללת.

עוד עולה כי בניגוד להערכה הראשונית, נגיף הקורונה לא פגעה בהתחמשות ארגוני הטרור השונים, ובראשם חמאס וחיזבאללה הנהנים מסיוע איראני.

עם זאת, לפי הערכות אמ"ן, איראן נמצאת כיום בנקודת שפל היסטורית כתוצאה מהתקיפות נגדה בחזיתות השונות, המשבר הכלכלי החריף והפעלת הלחץ על ידי המערב נוכח הסנקציות.

באמ"ן קבעו כי איראן ממשיכה להתקדם בהפרות ההסכם, צוברת חומר מועשר ונמצאת בתהליכי מחקר ופיתוח שבחלקם בלתי הפיכים.

ראש אמ"ן, אלוף תמיר הימן, מתייחס להשפעות הפעולות שביצע צה"ל בשנים האחרונות, ואומר כי בעקבותיהן "איראן נמצאת בשפל חסר תקדים, ולא רק בגלל הקורונה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

עם זאת, הוא מוסיף: "איראן לא זנחה את תוכנית הגרעין, ואף הגבירה את מאמציה בנושא. במצבה הנוכחי, היא רואה בהסכם מוצא יחיד מהמשבר - ולכן חותרת לכל הפחות לשוב להסכם עליו חתמה ב-2015".

לדברי אלוף הימן, המהפכה בעולם ייצור המטרות בשנה האחרונה הובילה לעלייה של מאות אחוזים בקצב ייצור המטרות של צה"ל, יחד עם עלייה באיכותן - זאת בעקבות הקמת מנהלות המטרות באמ"ן.

על אף ניסיון הציר להתבסס כדי לפגוע בישראל דרך רמת הגולן, מאמציו הרבים של צה"ל מצליחים לפגוע ולצמצם יכולת זו. "אנחנו עומלים ועוסקים באופן קבוע ומתמשך באיום הטילים המדויקים, ועל אף שמדובר באיום שאין להקל בו ראש - צה"ל מספק מענה איכותי בשלל דרכים, גלויות וסמויות", אומר ראש אמ"ן.

"בזכות יכולות מודיעיניות גבוהות, הצלחנו לתקוף מאות מטרות במסגרת המב"ם, ולשמר את העליונות האזורית של ישראל", התגאה.