הסכמה שבשתיקה

האם ארה"ב תגרום לישראל להפסקת אש?

השליח האמריקני למזרח התיכון הגיע לישראל, ועל פי המסתמן, הוא יעניק לישראל מרחב תמרון - עד לאמצע השבוע הקרוב. נשיא ארה"ב ביידן, שואף להגיע להפסקת אש (בארץ)

|
ד' בסיון תשפא   21:59  15.05.21 
אאא

על פי דיווחים זרים, בעזה מעוניינים בהפסקת אש, אך בישראל מעוניינים לסיים את המבצע בעזה, בינתיים, ארה"ב תומכת בישראל, אך ההערכה היא שהתמיכה תסתיים בזמן הקרוב.

ראש הממשלה נתניהו והנשיא הפלסטיני אבו מאזן, שוחחו הערב עם נשיא ארה"ב ביידן ודיברו על ההתפתחויות האחרונות ברצועת עזה, במקביל השליח האמריקני לאזור, האדי עמר, נחת בישראל אתמול, אך טרם נפגש עם גורם ישראלי.

בשיחה שהתקיימה בין ביידן לנתניהו, הסביר האחרון, כי ישראל עושה כל שביכולתה שלא לפגוע בחפים משפע, ואף מעניקה אזהרה לפני שמפציצה יעדי טרור הנמצאים במגדלים בעזה.

בשיחה שקיימו ביידן ואבו מאזן, ביידן, שב והדגיש לאבו מאזן, כי ארה"ב מחוייבת לפתרון שתי המדינות וניסיון להשיג שלום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מחר, אמור להתקיים במועצת הביטחון של האו"ם דיון על המבצע בעזה, ועל פי ההערכות, לאחר הדיון והגינויים הצפויים, ארה"ב כבר לא תעניק לישראל תמיכה חד משמעית - כפי שהיא מעניקה בימים האחרונים.

יצוין, כי הרקע לחוסר הסבלנות של ארה"ב, נעוץ בתקיפת צה"ל היום במגדל אל-ג'לאא בעזה, שמשם פעלו מספר כלי תקשורת, ביניהם כלי תקשורת אמריקניים.

 

אף שהפלגים הפלסטיניים מאותתים זה כמה ימים כי הם מוכנים לרגיעה בהובלת מצרים, ישראל עדיין לא פתחה במגעים להפסקת אש עם חמאס, והורתה לצה"ל להמשיך בתקיפות ככל שיידרש, בצל שיחה שהתקיימה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן הערב (שבת). זמן קצר אחר כך, התקשר ביידן לנשיא הפלסטיני אבו מאזן ושוחח עמו על "ההתפתחויות האחרונות בזירה".
השליח האמריקני לאזור, האדי עמר, נחת בישראל אתמול וטרם נפגש עם גורם ישראלי. לפי ההערכות, ארה"ב צפויה להעניק "מרחב תמרון" במבצע עד יום ראשון, אז צפוי להתקיים במועצת הביטחון של האו"ם דיון על הלחימה בעזה. מדינות ערב, כך לפי ההערכות, ינסו לקדם גינוי לישראל בדיון - ולקרב את סיום המבצע.
 
 
 שיגורים מעזה. הפלסטינים מוכנים להפסקת אש
שיגורים מעזה. הפלסטינים מוכנים להפסקת אש
(צילום: AP)
 
האדי עמר
השליח האמריקני האדי עמר בישראל. טרם נפגש עם נציגים בארץ
(צילום: Matty Stern / U.S. Embassy Jerusalem)
בשיחה שהתקיימה בין ביידן לנתניהו, שאותה יזם נשיא ארה"ב, עדכן נתניהו את ביידן בפעולות ישראל. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו הודה לביידן על תמיכתה של ארה"ב בזכות ישראל להגן על עצמה, וכי הוא הדגיש שישראל עושה הכול כדי להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים. "ההוכחה לכך היא שבלתי מעורבים מפונים ממגדלים שבהם יש יעדי טרור שמותקפים על-ידי צה"ל", אמרו עוד בלשכת רה"מ.
בשיחת ביידן-אבו מאזן, נשיא ארה"ב הדגיש את מחויבותה של ארה״ב לפתרון שתי המדינות ואת החשיבות של מתן תקווה לעם הפלסטיני להשיג שלום. ביידן הבהיר כי הממשל האמריקני מתנגד לכל צעד חד צדדי כמו פעילויות התנחלויות ופינוי פלסטינים מבתיהם בשייח ג'ראח ובמזרח ירושלים. הוא הבטיח שממשלו ימשיך לספק סיוע לרשות הפלסטינית, לעם הפלסטיני ולאונר"א.
גם שר הביטחון בני גנץ שוחח עם עמיתו האמריקני לויד אוסטין, והודה לו על הגיבוי שמעניק הממשל האמריקני לישראל. מלשכתו של שר הביטחון נמסר גם כן כי "הוא הדגיש בפני אוסטין שישראל עושה את כל מה שניתן כדי להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים, ושמטרתה להשיג שקט ארוך טווח מול ארגון טרור שמכוון לפגיעה בריכוזי אוכלוסייה".
תיעוד: הפלת המגדל שבו פעלו רשתות התקשורת בעזה
 
דברי נתניהו באים על רקע תקיפת צה"ל שכוונה אחר הצהריים למגדל אל-ג'לאא בעזה, שממנו פעלו כמה רשתות תקשורת. בין הרשתות נמנית סוכנות הידיעות האמריקנית AP, שגינתה בחריפות את תקיפת המגדל.
מוקדם יותר היום דיווחה רשת אל-ערבייה על מגעים לרגיעה, ולפיהם ייקבע מועד מוסכם להפסקת אש תוך 72 שעות. הפלגים הפלסטיניים, כך נטען בדיווח, הבהירו שהם מוכנים לכל רגיעה שתוביל מצרים ויעמדו בה, במידה שייפסקו התקיפות ברצועה.
במקביל, בצל הפרעות ברחובות הערים המעורבות, מחתה ישראל בפני כמה מדינות אירופה על התבטאויות מצדן בנושא. במשרד החוץ הבהירו כי מדובר בהתערבות לא ראויה בענייני פנים, שרק מוסיפה שמן למדורה במקום להרגיע.
 
כוננות בלוד מחשש למהומות
תושבים עם נשק בלוד. במשרד החוץ הבהירו: זה עניין פנימי
(צילום: שאול גולן)
 
כוננות בלוד מחשש למהומות
 
(צילום: שאול גולן)
המחאה הישראלית הגיעה אחרי שכמה שגרירים אירופים פרסמו בימים האחרונים הודעות שבהן הביעו דאגה מהעימותים בין יהודים וערבים מדינת ישראל. לפחות חלק מהם התבטאו לא מתוך ביקורת או עוינות אלא במטרה להרגיע את הרוחות, אולם במשרד החוץ טענו כי האפקט הוא הפוך, גם אם לעיתים הכוונה טובה.
בין ההתבטאויות נמנו דברי שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואל גופרה, שצייץ: "עקבתי בדאגה עמוקה על הדיווחים על אזרחים שהותקפו על ידי אספסוף במספר ערים בישראל. למנהיגים פוליטיים, דתיים וקהילתיים יש את האחריות להפחית מתח ולגנות את התקריות. על הרשויות מוטלת החובה להגן על אזרחים בכל הקהילות". גם שגרירת גרמניה אמרה כי היא "מביטה בפחד וצער באלימות בתוך ערים מעורבות. תמיד הערצתי את הכבוד והסובלנות שמגלים אזרחים יהודים וערבים בחיי היומיום שלהם. בתקווה שהנכונות לחיות ביחד ולבנות אמון תוחזר בדחיפות".
 
בית כנסת שרוף בלוד
בית הכנסת דוסא שהוצת בלוד
(צילום: AFP)
עם ההתבטאויות שהובילו למחאת משרד החוץ נמנתה גם התבטאות של שגרירת אוסטריה חנה ליקו שאמרה כי "עצוב ומרתיע ביותר לראות אזרחים יהודים וערבים פונים אלה נגד אלה. אני באמת מקווה שתימצא דרך לעצור את האלימות ולבנות מחדש את האמון", והודעה של שגרירות בלגיה בישראל שבה נכתב: "אנו רואים בפחד וצער את האלימות האחרונה בתוך ישראל. אזרחים יהודים וערבים רבים הוכיחו שאפשר לחיות יחד. בתקווה שהנכונות לחיות ביחד ולבנות אמון מחדש תוחזר בדחיפות. הכללה היא המפתח לחברות שלוות".
אליאור לוי ויואב זיתון השתתפו בהכנת הכתבה
 
 
 
לכתבה זו התפרסמו 29 תגובות ב 21 דיונים
הצג:
 
 
21.
לא להפסיק ולא לחשבן לכל הזבלים15.05.21
רועי(לת)
20.
15.05.21
אם טיילים היה נופלים בארה"ב היו מוחקים את המקום שירו
19.
חבל15.05.21
עכשיו היינו צריכים את טראמפ...חבל(לת)
טען תגובות נוספות
 
 
חוסכים ומרוויחים
גיימינג
 
כיסא גיימינג BFORCE 
ברכישת ביטוח מקיף לרכב
 
עד 50% הנחה
 רק 2990 ₪ ומשלוח חינם
 
מסלול ריצה דגם VO2 
עברית
 
פשוט לקרוא
22.3.21cksbr
 
70% הנחה על עמלת הקמה להלוואה!  
 המדבקות שהופכות כל דלת לקסם
 
דלת הקסמים 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
תגובות
שימ/י לב! תגובתך תאושר אוטומטית ולא תעבור סינון של העורך. אנא קרא/י את התגובה שוב לפני השליחה! במידה ותגובה זו תימחק בגלל ביטויים לא הולמים והכפשות, תחסמ/י אוטומטית ע"י המערכת ולא תוכל/י יותר להגיב במנגנון זה.
אלי ב | 16/05/20211
שיקחו אותו לישון לילה בבית מלון באשקלון ולילה בבאר שבע ואח"כ נראה מה הוא אומר
▾ דווח על תגובה זו  0 
רוצה שהתגובות שלך יעלו אוטומטית? הירשם כעת ל"כיכר השבת"