אאא

משלחת פלסטינית בראשות סגן ראש הממשלה הפלסטיני, זיאד אבו עמרו יצאה למצרים כדי להמשיך ולדון בשיקום רצועת עזה. אלא שעל פי הדיווח במכון הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ישנה מתיחות בין הפלסטינים למצרים על רקע ניסיונם של המצרים להרגיע את האזור.

על פי הדיווח, בתחילה היו אמורים כל הפלגים הפלסטינים להגיע לפגישה בקהיר אלא שהמצרים החליטו לדחות את שיחת הפיוס בין חמאס לפת"ח כדי למנוע פיצוץ בשל הפערים הגדולים בין הצדדים.

במכון הירושלמי טוענים כי המצרים זועמים על כך שלא אבו מאזן עצמו הגיע לפגישה למרות שהוזמן על ידי הנשיא א סיסי בעצמו. ההערכה היא שאבו מאזן העדיף שלא להגיע לפגישות עם חמאס ושלח בכירים אחרים במקומו עם תנאים מקדימים להסכמות אפשריות עם החמאס.

ברשות הפלסטינית מתנגדים לדרישת חמאס לקיים בחירות לפרלמנט הפלסטינים בשטחי יו"ש דבר בו תומכים דווקא המצרים. ברשות מאשימים את המצרים כי הם מעדיפים להשתיק את חמאס כדי שלא יעורר מהומות ברצועת עזה ויחבור לאחים המוסלמים במצרים או לשלוחת דאע"ש בצפון סיני כדי לפגע נגד כוחות הביטחון המצרים. בחמאס שהבינו את הרצון המצרי, פועלים לאחרונה כדי למנוע הסתננות מחבלים ותומכי דאע"ש מעזה לסיני והמצרים מרוצים מפעולות אלה מאד.

על פי הדיווח, אבו מאזן חושש גם מהתמיכה המצרית בדרישת חמאס לשחרר כחלק מהסכמי חילופי השבויים את יריבו המר מרוואן ברגותי ואת אחמד סעאדאת ראש ארגון החזית העממית. ברשות הפלסטינית מבינים שצעדים כאלה מסכנים את מעמדו של אבו מאזן ואת יציבות הרשות ולכן זועמים על המצרים. דיווח דומה נשמע גם מפי פרשן חברת החדשות, אהוד יערי.

על פי המכון הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, במערכת הביטחון בישראל מעריכים כי ארגון חמאס לא ימתין זמן מדי כדי שהמצרים יזרזו את שיקום הרצועה ויסתפק באיומים ואזהרות בלבד, הוא רוצה לראות הישגים בשטח בכל הקשור לשיקום הרצועה, בינתיים הכל מתנהל בעצלתיים דבר שמגביר את הסיכויים להפרת הפסקת האש מצד חמאס.