אאא

מחקרים מצאו השפעה פסיכולוגית משמעותית של המיקום במשפחה וגודל המשפחה וכעת, מחקר חדש ועצום בהיקפו הצליח למצוא השפעה גם על הבריאות הפיזית.

חוקרים מאוניברסיטת לונד שבשוודיה ערכו מחקר תצפיתי שנפרש על פני יותר משני עשורים ודגם למעלה מ-2.5 מיליון נשים וגברים, במסגרתו הם חשפו כי מספר האחים והאחיות וסדר הלידה עשויים להשפיע על הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם.

המחקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת הרפואי BMJ Open ביצע מעקב במשך 25 שנה אחר 1.32 מיליון נשים ו-1.36 מיליון גברים בגילאי 30-58. המידע נאסף מרשומות לאומיות ואף הובאו בחשבון גורמי רקע כמו סטטוס סוציו-אקונומי, המצב הבריאותי, המצב המשפחתי ורמת ההשכלה.

לפי מסקנות המחקר, נוסף על גורמי הסיכון הידועים כמו יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, השמנת יתר, סטרס, היעדר פעילות גופנית, עישון וגיל, גם המערך המשפחתי עלול להיות גורם סיכון או סיכוי עבורכם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כך, ילדים יחידים נמצאים בסיכון גבוה יותר לתמותה ממחלות לב וכלי דם לעומת נשים או גברים שהם חלק ממשפחה של שני ילדים ומעלה. מצד שני, אם יש לכם יותר מארבעה אחים או אחיות, הסיכון שלכם שוב עולה.

אם אתם בכורים, הסיכון שלכם למחלות לב וכלי דם - נמוך יותר משאר האחים שאחריכם, אך הסיכון שלכם לתמותה כללית גבוה יותר מאחים או אחיות שנולדו שניים בסדר המשפחתי.

עם זאת, החוקרים מציינים שהמחקר אינו מצביע על סיבתיות ולכן הם ממליצים לערוך מחקרים נוספים הנוגעים בהשפעתם של המנגנונים החברתיים והביולוגיים על הסיכון למחלות לב וכלי דם.