אאא

במאמר חריף שפרסם הבוקר (רביעי) בעיתון "ישראל היום" תקף יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו את ראש הממשלה החדש, נפתלי בנט, והאשים אותו בהפקרת הזירה האיראנית. כזכור, ביום שני השבוע האשים בנט את נתניהו, בנאומו במליאה, כי "עשה כל כך מעט" בנושא האיראני, על אף "שדיבר כל כך הרבה". הבוקר, כאמור, מגיעה התגובה.

"כשלאחרונה ציינו את יום השנה לפטירתו של ז׳בוטינסקי, טענו נציגי הממשלה הנוכחית שהם הולכים בדרכו. אין אבסורד גדול מזה", פתח נתניהו. "תורתו המדינית של ז׳בוטינסקי התמקדה בשני נושאים: ׳קיר הברזל׳ ו׳תורת הלחץ׳. הממשלות תחת הנהגתי פעלו באדיקות לפי שני עקרונות אלה במשך שנים. הממשלה הנוכחית הפקירה אותם תוך ארבעה שבועות בלבד".

נתניהו הוסיף ופירט את פעולות הממשלה בתקופתו בנושא הגרעין: "אין צורך לפרט כאן את כל מה שעשינו בממשלות הליכוד כדי לבנות את עוצמתה של ישראל כמעצמה צבאית, מודיעינית וקיברנטית. גם אין מקום כאן לפרט את המכלול העצום של הפעולות שביצענו נגד תוכנית הגרעין של איראן שנועדה להשמידנו. את הפעולות הללו עשינו לפעמים בידיעת ארה״ב, ולפעמים ללא ידיעתה וללא קבלת הסכמה ממנה.

"ממשלים אמריקנים שונים, כולל לאחרונה ממשל ביידן, חזרו וביקשו ממני ״לא להפתיע אותם״ בפעולות מול איראן. תמיד סירבתי לתת התחייבות זאת. תמיד שמרתי על חופש הפעולה שלנו. הבהרתי גם פומבית שנמשיך לעשות את כל הדרוש להבטיח את ביטחונה של ישראל - עם הסכם או בלי הסכם בין ארה״ב לאיראן".

בשלב הזה תקף את בנט ואת לפיד ששינו גישה. "והנה תוך שבוע מהקמת הממשלה, ראש הממשלה בפועל יאיר לפיד ביטל כליל מדיניות זו. הוא פגע פגיעה אנושה בחופש הפעולה של ישראל כשבאופן מדהים הוא התחייב לאמריקנים על מדיניות של ״אין הפתעות״.

"אני שואל: מה יקרה אם וכאשר ארה״ב תחזור להסכם הגרעין - האם מישהו חושב שהיא תסכים לפעולות צבאיות של ישראל שיסכנו הסכם זה? וכשלפיד ובנט ידווחו מראש לארה״ב על פעולה צבאית מתוכננת והיא תתנגד לה, האם מישהו באמת מאמין שלפיד, בנט וחבריהם יוציאו פעולות אלה אל הפועל? כך, באחד הנושאים הגורליים ביותר לקיומנו, בנט ולפיד הפכו את קיר הברזל של ישראל - לקיר גבס מחורר".

בהמשך המאמר התייחס נתניהו לדעת הקהל העולמית, שגם היא, לדבריו ננטשה בידי הממשלה החדשה. "ז׳בוטינסקי דגל במאמץ חזק ועקבי של שכנוע דעת הקהל העולמית בעניינינו כדי להפעיל לחץ על מנהיגי מדינות המערב לתמוך בציונות", כתב נתניהו. "לפי עיקרון זה, פעלנו במשך שנים לשכנע את דעת הקהל האמריקנית ומנהיגים חשובים בארה״ב להיאבק בתוכנית הגרעין האיראנית ולהטיל על איראן סנקציות משתקות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"עשינו זאת באינספור ראיונות בתקשורת האמריקנית, בנאומים באו״ם וכמובן בקונגרס האמריקני. פעולותינו תרמו לכך שהממשל האמריקני הקודם פרש מהסכם הגרעין המסוכן עם איראן והטיל עליה סנקציות משתקות אף יותר.

"בימים האחרונים שואלים אותי חבריי מארה״ב: איך ייתכן שקולה של ממשלת ישראל לא נשמע בארה״ב נגד המירוץ חזרה אל הסכם הגרעין עם איראן? התשובה פשוטה. ממשלת הכניעה אומרת בפירוש: ״אנחנו נפתור את הבעיות עם ארה״ב בחדרי חדרים״. במקום לדבר בפומבי בקול רם וברור כדי לגייס את דעת הקהל האמריקנית לטובת ישראל ונגד החזרה להסכם הגרעין, הממשלה הנוכחית לא עושה דבר.

נתניהו חתם: "האם היא באמת חושבת שהיא תשכנע מישהו בדיבור ב׳חדרי חדרים׳ או בציוץ פה ושם? מ-40 שנות ניסיון אני יכול להעיד שלדברים אלה אין ערך כלשהוא אם הם אינם מלווים במסע גלוי, תקיף ומתמשך בדעת הקהל האמריקנית. רק אם תדבר בעוצמה בחוץ, יקשיבו לך ברצינות בפנים.

"כך נהגנו כשלא הסתפקנו רק בפגישות עם מנהיגי מדינות אלא ליווינו פגישות אלה במסע שכנוע בתקשורת העולמית ומעל אינספור במות בינלאומיות חשובות. את עמדת ירושלים תחת הנהגתנו שמעו בכל בירות העולם: בוושינגטון, במוסקבה, בבייג׳ין, בדלהי, בטוקיו, וגם בריאד ובאבו-דאבי. וכן, גם באיראן. ועוד איך באיראן".