אאא

קונטרס שפורסם השבוע בדוכני הספרים בבתי הכנסיות והוסר - מעורר סערה רבתי.

הקונטרס ששמו 'ד' אחד ושמו אחד' – "להבין באמ גדרי יחוד ד' ועבודה זרה לבל נכשל", קיבל הסכמה מהגר"י סילמן והגר"ש רוזנברג. אליהם הצטרפו הגר"ש בעדני והגר"י גנס שהללו ושבחוהו.

הספר (צילום: ישראל שפירא)
הקונטרס (צילום: ישראל שפירא)

הגר"י סילמן כתב: "מפורסם שבדורנו התרופפו הרבה מיסודות האמונה ונוצר בהם בלבול, ויש צורך חיוני בספרים שיבררו את היסודות ויאירו לאנשים את דרכם באמונה, ושמחתי מאד כששמעתי שהנך מוציא ספר בעניינים אלו".

הגר"ש רוזנברג כתב ש"ענין הקונטרס הוא העיקר החמישי מי"ג עיקרי האמונה של הרמב"ם, שלבורא יתברך שמו לו לבדו ראוי להתפלל ואין ראוי להתפלל לזולתו, ומכיון שיש בעניינים אלו גבולות דקים מאוד".

ההסכמות (צילום: ישראל שפירא)
ההסכמות (צילום: ישראל שפירא)

הגר"ש רוזנברג ביקש מת"ח גדול שליט"א לעבור על הקונטרס, והוא אישר שכל הדברים הם מדברי חז"ל והמפרשים ראשונים ואחרונים.

ברם בשעות האחרונות מתפרסם ברשימות תפוצה התנגדות לאותו קונטרס בה נטען כי "המחבר 'מוכיח' כביכול ממקורות (מסולפים) רבים, שחסידי ברסלב ורבם הם עובדי עבודה זרה עפ"ל".

לטענת הכותב, עורך הקונטרס, "אינו מזכיר בפירוש את שם רבינו וברסלב, אך כותב באופן ברור למי הוא מתכוון ולא ניתן לפרש אחרת כלל".

הקונטרס, טוען המתלונן, "מציג כעבודה זרה מוחלטת את כל עניין התקשרות והאהבה לצדיק, תיקון נשמות ע"י צדיק, כפרת עוונות ע"י צדיק... העלאת תפילות ע"י צדיק, ועוד ועוד. קובע שהמקרב לרבינו הוא "מסית", כותב גם על הדרך גם נגד העלייה למירון בפרט, ונגד כל בקשה מצדיק שיפעל ישועות".

בשיחה עם 'הפצת ספרים בלוי' שהפיצה את הקונטרס בדוכני בתי הכנסיות בריכוזים החרדים נאמר לי שהם לא ידעו על הטענות כנגד הקונטרס ועניינו. ללא הסכמות של גדולי ישראל מוכרים, טוענים בהפצת ספרים בלוי - איננו מפיצים ספרי מחשבה, אמונה או השקפה, שחלקם נכתבים כנגד השקפה, אמונה או מחשבה של זרמים אחרים בציבור החרדי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יש לציין שההפצה של הקונטרס, כאמור, הופסקה לאחר הפולמוס הגדול סביבו. 'כיכר השבת' ימשיך ויעקוב.

פנינו לכותב הקונטרס בבקשה להעלות את הקונטרס לאתר, כדי שהקורא יסיק האם הוא סילף את מקורות חכמי ישראל כנגד שיטת רבי נחמן מברסלב כטענת מתנגדיו, או שלא.

וכך תגובתו: "בהוראת רבי אינני מתעסק עם אתרים ואינני מסכים להעלות את הקונטרס לאתר. אם אתם שמים את הכתובת אימייל שלי באתר ([email protected]) לפחות תכתבו שמי שמעונין לראות את האמת בקונטרס ושהמקורות אינם מסולפים, שישלח לי אימייל ואני אשלח לו את הקובץ".

  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: [email protected]