אאא

בדיון שנערך הבוקר (חמישי) בוועדת הכלכלה, הסביר נציג משרד הבריאות ד"ר אשר שלמון על ההדבקות שיש כבר עכשיו באומן שבאוקראינה.

לדברי ד"ר שלמון: "יש כבר הדבקות באומן והלילה היה משם פינוי בהיטס של חולה קשה – 7,000 איש כבר יצאו לאירוע בו צפויים להשתתף 20 אלף איש"

במהלך הדיון, אישרה ועדת הכלכלה להדק את הפיקוח על היוצאים לאוקראינה ולחייב גם מחלימים ומחוסנים להציג בדיקה שלילית לפני היציאה.

נציגת הלשכה המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד טל פוקס, אמרה כי למיטה ידיעתה כיום אוקראינה לא מחייבת מחלימים או מחוסנים להציג בדיקה שלילית בכניסה אליה.

היו"ר ביטון שאל מה הרציונאל שעומד מאחורי ההחלטה, ועו"ד פוקס הסבירה כי צפויות באומן התקהלויות למשך שעות ארוכות, ואם יצאו לשם חולים הם ידביקו אחרים שיחזרו ארצה חולים, ולכן המטרה היא לצמצם אפשרות של הדברה. עו"ד פוקס אף הוסיפה כי הדבר לא ימנע הדבקה במאה אחוז.

מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, ד"ר אשר שלמון, הוסיף כי אנשים יוצאים לאוקראינה לשלושה-ארבעה ימי תפילה, באירועים צפופים עם מעט יכולת לייצר ריחוק חברתי. "בעבר ראינו חולים יוצאים מהארץ ומדביקים רבים אחרים שחוזרים ארצה חולים. יש לנו כבר הדבקות שם והלילה היה פינוי בהיטס של חולה קשה מאומן", אמר ד"ר שלמון.

היו"ר ביטון שאל האם חלק הקדימו תרופה למכה וטסו קודם? ושלמון השיב כי 7,000 איש כבר יצאו. לדברי ד"ר שלמון, הרכבת האווירית לאומן מתחילה היום ולפי הערכת המשרד יהיו שם כ-20,000 איש שרובם יגיעו מישראל ועוד כאלף עד אלפיים יהודים יגיעו ממקומות אחרים בעולם. היו"ר ביטון ביקש לדעת האם המהלך תואם מול הנהגת ברסלב בישראל, ושלמון אמר כי הדבר תואם עם המשרד לשירותי דת והגופים המרכזיים בקהילת חסידי ברסלב.

עוד ביקש היו"ר ביטון פרטים בדבר הקנס שיוטל על מפרי ההוראה. בעניין זה אמרה היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית, עו"ד רננה שחר, כי מדובר בקנס זהה לקנסות על הפרות של הוראות אחרות הקשורות לעלייה לטיסה ולא משהו ייחודי ליוצאים לאומן. היו"ר ביטון ביקש גם לדעת האם הממשלה נערכה השנה טוב יותר, בהשוואה לשנה שעברה. עו"ד שחר הזכירה כי בשנה שעברה אוקראינה לא אפשרה כניסת ישראלים והיו כמה אלפים שעמדו בגבול. היו"ר ביטון הזכיר כי "זה היה אירוע מביש".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

היו"ר ביטון סיכם את הדיון ואמר לפני ההצבעה כי אנשים טסים לאומן להתחבר לנשמתו של רבי נחמן מברסלב, וביקש לציין שניים מהדברים הרבים שאמר. "הוא אמר שאם אתה מאמין שאנשים יכולים לקלקל, תאמין שהם יכולים גם לתקן, ודבר שני – אמר רבי נחמן שצריך כל אדם לומר ' כל העולם לא נברא אלא בשבילי'. זה נשמע סוציומאטי, אבל נמצא שהעולם נברא בשבילי צריך אני לראות ולעיין בכל עת בתיקון העולם ולמלא חיסרון בעולם. זה שאני יחידי בעולם ושהעולם נברא בשבילי זה מחייב לעשות תיקון עולם". 

מוקדם יותר השבוע, נחשף ב'כיכר השבת', כי התגלו שני חסידים עם קורונה; אב בשנות השלושים לחייו ובנו כבן 14, חסידי ברסלב מישראל, שמאומתים לנגיף.

עם זאת, מאחר ובאוקראינה אין מלוניות קורונה, כמעט בלתי אפשרי לחסיד באומן להישאר בבידוד במידה והוא מתגלה כחיובי.

"החסידים לנים בקבוצות גדולות, לפעמים בנות עשרות חסידים בכל חדר", מספר ל'כיכר' ג., חסיד ברסלב שנמצא באומן. לדבריו, "יש בדבר סכנה גדולה בהיבטים של בריאות הציבור".

לדברי ג., "נוסיף על כך מעבדות לבדיקות קורונה שאין עליהן פיקוח קפדני ולכן תוצאותיהן אינן אמינות. כך למשל, בדיקות לפני השיבה ארצה ניתן לבצע לפני ראש השנה. כיצד תוצאה חיובית מועילה לטיסה המתקיימת כעבור שלושה ימים?".

עם זאת נ., חסיד אחר המצוי אף הוא באומן, טוען כי "באומן מצויים כעת לפי ההערכות למעלה מ-15,000 חסידים, ועד החג צפויים להגיע קרוב ל-50,000. אם כל מה שמצאו זה שני מאומתים, זה אומר שהמתווה עובד כמו שצריך".

יצויין שהמדינה מבקשת ממד"א להציע באומן בדיקות מהירות, בכדי לספק אלטרנטיבה אמינה למעבדות המקומיות. מד"א מסרה כי היא נענית בחיוב לבקשה, ותציב שתי מעבדות: האחת בשדה התעופה בקייב, והשנייה בסמוך לאתר ציון קברו של ר' נחמן מברסלב.

ראשי חסידות ברסלב קוראים לכל הנוסעים לאומן לרכוש פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל בכדי למנוע מקרים של עגמת נפש. משה גרוסברגר, משנה למנכ"ל מדאסיס אומר כי בכל שנה הם נזקקים להחזיר חולים ופצועים עם בעיות רפואיות מאומן לישראל, ומי שלא מחזיק בפוליסת ביטוח מתמודד עם עלויות גבוהות מאד.