אאא

גבול מדינת ישראל נפרס לצד ארבע מדינות: ירדן, מצרים, סוריה ולבנון. מלבדם יש גם את רצועת עזה שבשליטת חמאס, ואזורים ביהודה ושומרון אשר חלקם בשליטת הרשות הפלסטינית וחלקם בשליטה משותפת. חוץ מהגבולות היבשתיים, יש גם גבולות ימיים עם לבנון ומצרים, בים התיכון, בים המלח ובים סוף.

בפרק הרביעי בסדרת  "משה מנס בודק את הגבולות", הגיע כתבנו עד גבול סוריה, אל מוצב אסטרא - המוצב הכי גבוה במדינה אשר שיושב על משולש הגבולות בין סוריה לבנון וישראל, וזאת לאחר קבלת אישורים מיוחדים מהפיקוד הצבאי ועבודה מאומצת של דובר צה"ל. 

המוצב אשר זכה לכינוי "העיניים של המדינה" ממוקם במפלס העליון של ההר - בכתף הר החרמון, בגובה של כ-2,100 מטרים, וקיימים בו מכשירים אלקטרוניים לאיסוף מודיעין עבור יחידה 8200 באמ"ן ומערכות של חיל האוויר.

מיקום המוצב - במשולש הגבולות בין סוריה ללבנון (מתוך גוגל תמונות)
מיקום המוצב - במשולש הגבולות בין סוריה ללבנון (מתוך גוגל מפות)

בכתבה אשר צולמה בחודשים האחרונים, ועברה את אישורי הצנזורה והמחלקה לביטחון מידע - ניפגש מנס עם סגן עומר מינקוביץ סמ"פ אסטרא מגדוד 71 חטיבה 188 אשר מסביר על הרגישויות בגבול, הקשיים, האתגרים, ההכנות לקראת החורף, והמוכנות לאירוע מלחמה העלולה לפרוץ ברגע אחד.

ביקרנו בתוך הבונקר המבוצר שם פגשנו את החיילים מתאמנים, ולמדנו על החיים השוטפים, השגרה היומיומית ועל נוהל החמין. השקפנו אל גבולות סוריה ולבנון אשר נמצאים במרחק הליכה וללא גדר מפרידה.

רקע היסטורי על סוריה

בעשרות השנים האחרונות היוותה סוריה גורם מרכזי בסכסוך הערבי-ישראלי. היא מצויה בעימות עם מדינת ישראל מאז הקמתה. סוריה עד היום תובעת מישראל את החזרת השליטה על שטחים ברמת הגולן אשר נכבשו על ידי ישראל במלחמת ששת הימים.

משנת 1970 שולטת בסוריה מפלגת הבעת' המתבססת על בני המיעוט העלווי, אשר מהווים אחוז קטן מהאוכלוסייה. הם מחזיקים ברוב המשרות השלטוניות ותפקידי הקצונה הבכירים בצבא ובשירותי הביטחון.

בתחילת 2011, החל "האביב הערבי" ובמסגרתו גם בסוריה התחילה מלחמת אזרחים בין כוחות הנשיא אסד לבין כוחות המורדים והפולשים, בעיקר האופוזיציה הסורית, תחריר אל-שאם הג'יהאדיסטי והמדינה האסלאמית הקיצונית. נהרגו במלחמה לפחות 511,000 אנשים, ויותר מארבעה מיליון איש נמלטו כפליטים לכל העולם ובעיקר למדינות השכנות.

בעיני רוב העולם, הנשיא בשאר אסד שטבח בבני עמו - איבד את הלגיטימציה שלו - אך איראן, החיזבאללה ורוסיה סיפקו לו תמיכה צבאית ונשק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אין לחימה ישירה בין ישראל לסוריה, לבנון והחיזבאללה, אך יש את מה שנקרא בשפה המקצועית - מב"מ, דהיינו: מערכה בין המלחמות, אשר במסגרתה אנו שומעים על תקיפות אוויריות של חיל האוויר הישראלי בסוריה, סיכולים ממוקדים באירן, לוחמת סייבר ופעולות של יחידות מיוחדות ולוחמי "המוסד".

במערכה זו מקפידה ישראל על עמימות ועל יכולת הכחשה. המטרה היא פגיעה בהתבססות איראן וחיזבאללה בסוריה ובאזורים נוספים במזרח התיכון, לעצור את התעצמותן והצטיידותם במערכות נשק מתקדמות, ולפגוע בפרויקט הטילים המדייקים המשותף לאיראן וחיזבאללה.

במרץ 2018 סיפר הרמטכ"ל דאז גדי איזנקוט, שבתקופת כהונתו ערך צה"ל יותר מאלף פעולות מעבר לגבולות ישראל.

• • •

תודות:

  • מיכאל מעוז דובר צה"ל למגזר החרדי; דו"צ 474 עינב  ויינשטיין; צלם דובר צה"ל
  • מולי הרשקוביץ - על פתיח, עריכה והנפשות
  • אלישבע מזרחי - על גרפיקה ולוגו