אאא

ערוצי תקשורת באיטליה מדווחים כי הוצא צו מאסר בינלאומי כנגד סביו של איתן בירן, הניצול היחידי מאסון הרכבל באיטליה. 

ההחלטה על הוצאת הצו הגיעה לאחר שהסב, שמואל בירן, לקח את הנכד איתן מדודתו שמחזיקה בו על פי חוק, וחטף אותו בחזרה לישראל.

בהחלטת התובע לבקשה להוצאת הצו נאמר כי החטיפה הייתה מתוכננת בשום שכל: "שמואל פלג הבין כי לא יזכה למשמורת על נכדו באיטליה" אמר. "וזאת הסיבה שהוא בחר לחטוף אותו לישראל. פלג, כחלק מהתכנון לא עורר חשד במפגשי הראייה עם הנכד, למעט איחורים קלים בהחזרתו לדודה - עד ליום החטיפה עצמו".

כזכור, איתן בירן בן ה-5, שהיה הניצול היחיד באסון הרכבל באיטליה, בו נהרגו הוריו ואחיו וסבו וסבתו, הוטס בחשאי לישראל, כך התברר לאחר שקרוביו באיטליה טענו כי הוא "נחטף" על-ידי סבו, ממשפחת פלג.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מאז האסון הנורא, שתי המשפחות - בירן מאיטליה, הדודים של איתן, מצד אחד ופלג מישראל מצד שני, מצויות במאבק משפטי בשאלת המשמרות על הילד, שהיום כאמור הגיעה להכרעה.

מאז האסון איתן היה מצוי בחזקת דודתו איה בירן, אחותו של אביו, שמתגוררת באיטליה. בעוד משפחתה של אמו, משפחת פלג, השוהה בישראל, דרשה להחזירו ארצה ולהעבירו לידי אחות אמו, גלי פלג, ובכך בין היתר לשמור על יהדותו.

על פי בית המשפט, ביום 25.5.2021 (יומיים לאחר האסון), ליד מיטתו של הקטין, מונתה דודתו מצד אביו ז"ל, כ-"tutore" (הדומה למונח אפוטרופוס בדין הישראלי), בהסכמתו של סבו של הקטין מצד אמו ז"ל. בין דודתו לבין סבו נתגלעה מחלוקת קוטבית בנוגע לטיב ההסכמה שניתנה: אם הייתה זו הסכמה למינוי זמני, כטענת הסב; שמא דובר בהסכמה למינוי קבוע, כטענתה של דודתו. מספר ימים לאחר מכן סבו הגיש תובענה וערעור בבית המשפט באיטליה במטרה להביא לביטול המינוי של הדודה. ההליכים באיטליה עודם תלויים ועומדים.