אאא

על מיטתו במרכז הרפואי הדסה בירושלים, שחזר היום (ראשון) הרב זאבי קצנלבוגן, בן ה-46, שנפצע באורח קל בפיגוע הירי מוקדם יותר הבוקר בעיר העתיקה בירושלים, סמוך לכותל המערבי, את הרגעים הקשים.

"אני הולך היום בבוקר מתפילת שחרית בכותל, עדיין עם טלית ותפילין, עולה לבית - אני גר בעיר העתיקה ברובע היהודי. איך שאני פונה שמאלה, אני שומע לפתע יריות, בלגן, לא ממש מבין מה קורה, מבין שיש אירוע לא יותר", סיפר קצנלבוגן. "תוך כדי, בשבריר שניה, אני מקבל כאב חזק בזרוע, ממש במקום התפילין ולוקח אחורה וחוזר לרחבת הכותל.

"וזהו, וברוך השם, מבין את הנס הגדול. בשנייה יכולתי לפספס את החיים וקיבלתי אותם במתנה. התפילין הם מול הלב, יש חיבור לאלוקים ואתה מרגיש מוגן, וברוך השם זו הייתה חוויה עוצמתית מאוד".

הוא הוסיף: "אני מאחל לכל הפצועים שתהיה רפואה שלימה ולעם שלנו שנוכל ללכת בבטחה ונוכל ללכת בנעימות ולא נדע דברים מטורפים ומי שעושה פעולות רצחניות שישלמו מחיר מלא. מי שרוצה לקחת את חיינו צריך לשלם מחיר או בידי אדם או בידי שמים".

קצנלבוגן התייחס לחיים היום-יומיים בעיר העתיקה. "לא מרגיש שיש יותר מתח", אמר. "חיים נורמלי, החיים רגילים, אנחנו שומעים שיש עניין אבל ביום יום לא חווים משהו חריג".

כזכור הבוקר אירע פיגוע ירי בשער השלשלת בירושלים - בסמוך לכותל המערבי, בו נפצעו ארבעה בני אדם - אחד מהם במצב אנוש, שנפטר בבית החולים. כוחות הביטחון ירו במחבל, והוא נוטרל.

המחבל, בן 42 תושב מחנה הפליטים שועפט, מוכר לכוחות הביטחון. לדברי מפכ"ל המשטרה, רב ניצב קובי שבתאי, לכוחות הביטחון לקח 32 שניות עד שהגיבו ונטרלו את המחבל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לפי החשד הראשוני, המחבל מהפיגוע התחפש לחרדי והיה חמוש בתת-מקלע. כוחות הביטחון עורכים בשעה זו מרדף אחר חשוד ערבי שככל-הנראה סייע למחבל וניסה אף לדקור. כחלק מהמצוד אחריו, המשטרה סגרה את הר הבית ואת כל העיר העתיקה ופרסה מחסומים.

ראש העיר ירושלים משה ליאון אמר הבוקר במקום הפיגוע: "האירוע הבוקר הוא עליית מדרגה בהתנהלות גורמי הטרור. צריך להגביר את השמירה בעיר העתיקה. אני מקווה שכוחות הביטחון יעשו את המיטב בבדיקה וחקירת האירוע, ובביטחון האזור".

 דבריו של ליאון במקום הפיגוע

"מוקדם עדיין להסיק מסקנות אבל אין ספק שהפיגוע הוא חמור מאוד ומתוכנן היטב מראש. אני רוצה לשלוח את תנחומיי למשפחת ההרוג - אזרח שהלך להתפלל בכותל ונרצח על לא עוול בכפו, וכן איחולי החלמה לפצועים".

"ירושלים", אמר ראש העיר לסיום: "ידעה ויודעת אירועים קשים. אנחנו צריכים לדעת להתמודד איתם ולהמשיך את שגרת החיים התקינה".