אאא

בהשתתפות אבות בתי הדין, דיינים, רבני הערים המשמשים בקודש בספרד וראשי בית הדין של אירופה, הסתיימו בהצלחה, שני ימי עיון מרכזיים שהתקיימו במלון 'אמורה' שבמרכז מדריד.

בימי העיון המיוחדים שהיו תחת הכותרת – 'המציאות הקהילתית לאחר המגיפה' -  שהתקיימו בחסות הפדרציה של הקהילות היהודיות של ספרד בשיתוף עם בית הדין הגדול דאירופה של 'ועידת רבני אירופה', עסקו המשתתפים בהשפעת המגיפה על החיים הרוחניים בקהילות יהודיות בספרד, בדרכים להתמודדות עם נזקי המגיפה ומינוף הפעילות של רבני ספרד בקהילות כשגולת הכותרת של ימי העיון הייתה גיבוש הנהלים וסדרי העבודה לכל מעשי בית הדין של בית הדין הגדול דאירופה שיפעל ויתן מענה הלכתי לכל קהילות ספרד וימנע פרצות והתנהלות שלא על פי רוח ישראל סבא בכל הנושאים הנוגעים לענייני בית הדין.

את הכינוס המיוחד יזם נשיא הפדרציה מר יצחק בן זקן שמאז נבחר לתפקידו עוסק ללא לאות בגיוס משאבים לקידום וחיזוק הרבנים והקהילות היהודיות בספרד ובעצה אחת עם נשיא הועידה רב ואב"ד מוסקבה חבר ביה"ד דאירופה הגאון רבי פנחס גולדשמידט הוחלט לקיים את הכינוס החשוב.

בפני המשתתפים נשאו דברים אב"ד לונדון חבר בית הדין הגדול ויו"ר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הגאון רבי מנחם געללעי, רבה של מדריד הרב משה בן דהאן, רבה של ברצלונה הרב דניאל אשכנזי, ושיעור הלכתי שכלל שאלות ותשובות עם הרה"ג רבי ירמיהו קגנוף חניך ישיבת "נר ישראל" לשעבר דיין בביה"ד בולטימור ומחבר סדרת ספרי שו"ת 'נמלא טל'. את ברכת הרבנות הראשית לישראל נשא הרב הראשי ונשיא מועצת הרה"ר הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף.

רבה של מדריד ונשיא הפדרציה בכינוס
רבה של מדריד ונשיא הפדרציה בכינוס

לפני כשלוש שנים פנו רבה של מדריד, הרב משה בן דהאן וראשי קהילת יהדות ספרד לגאב"ד אירופה ולונדון הגאון רבי חנוך הכהן ארנטרוי (רבי חנוך בן בלימלא לרפו"ש) בבקשה שבית הדין שע"י 'ועידת רבני אירופה' יקים בית דין בספרד כדי לתת מענה הלכתי לצורכי הקהילות בכל עניני השולחן ערוך.

הגר"ח ארנטרוי, קיבל את בקשתם, וכך נחתם הסכם בין הפדרציה ל'וועידת רבני אירופה' שבמסגרתו יכהנו גם חלק מרבני ספרד שהוסמכו ונמצאו ראויים לכהן כחברים בבית הדין.

הגר"ח ארנטרוי מינה את הדיין הרה"ג רבי אלימלך ונצטה מלונדון אשר כיהן בעברו גם כסגן הרה"ר לצ'ילי השולט בשפת המדינה ובקי במנטליות של בני הקהילות הדוברות ספרדית, ליישם לכוון ולנהל את שיתוף הפעולה. עתה, עם הרחבת פעילות בית הדין הגדול של אירופה ומינויו של רבי אלימלך ונצטה כמנהלו, נועדו, כאמור, הרבנים והדיינים לגיבוש הנהלים וסדרי העבודה לכל מעשי בית הדין ברחבי ספרד להעמידם על פי מסורת הפסיקה כהוראת רבותינו גדולי הפוסקים והכוונתם.

הגאון רבי משה לבל ראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה, המנהל הרבני של הועידה וחבר ביה"ד דאירופה ומוסקבה אמר כי 'פעילותו של בית הדין בספרד שהוקם ע"י הגאון רבי חנוך ארנטרוי התרחבה מאז ובמהלך השנים זכתה בעצה ותושיה והדרכה של אב"ד לונדון וחבר ביה"ד דאירופה הגר"מ געללעי שאף קיים ביקורים רבים במדריד ותרם מניסיונו הרב לביסוס והעמדת בית הדין על פי הוראות מרנן ורבנן גדולי ישראל זצוק"ל ויבדלחט"א.

הוא הביע את בטחונו שפעילות בית הדין דאירופה הפועל בשיתוף פעולה הדוק עם הרבנות הראשית לישראל, תורחב ותועמק להגדלת שלטון ההלכה בקהילות, למניעת פרצות ולביסוס היהדות ברחבי אירופה.

את ימי העיון פתח נשיא הפדרציה, מר יצחק בן זקן שהדגיש עד כמה זה חשוב עבורו באופן אישי ועבור הפדרציה של הקהילות היהודיות שתיכון רבנות ובית דין חזקים ומקצועיים המגובים ע"י בית הדין דאירופה והרה"ר לישראל.

בטקס הענקת פרס עש הלורד הרב יעקובוביץ למלך ספרד. צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד
בטקס הענקת פרס עש הלורד הרב יעקובוביץ למלך ספרד. צילום באדיבות צלם ארמון המלוכה במדריד

רבה של מדריד, הרה"ג רבי משה בן דהאן, אמר כי לזכות ולכבוד היא לו ולקהילה במדריד לארח פורום רבני כה מכובד. הוא העלה את זכרו של הרב יצחק בנדיבא זצ"ל, שכיהן למעלה מ-50 שנה כרב הראשי לעיר סיוטה במלאת שבעה לפטירתו.

לאחר שיעורו ההלכתי של הגר"מ געללעי קיימו המשתתפים דיון ביוזמות תורניות שישפיעו על עתיד היהדות בספרד. בעיקר דנו הרבנים בתוכנית מעשית לפתיחת כוללי אברכים לחיזוק קהילות באזורים שונים בספרד, ובתוכניות לקליטת אברכים שיצאו מספרד ללמוד בישיבות קדושות ברחבי העולם ובישראל השבים לקהילות כרועים רוחניים להגדיל תורה ולהאדירה.

מר משה לוי האחראי לענייני דת של הפדרציה, הדגיש את הרגע הייחודי בהיסטוריה היהודית העכשווית של ספרד, שכן הקהילה מבורכת ברבנים שהם בני תורה, שלמדו מספר שנים בישיבות ובכוללים בארץ ישראל וייסדו כוללים בישראל, באמריקה הלטינית ובמליליה שבספרד, ולאחר הסמכתם הם מצוידים במטען רוחני ורבני שיוכל להבטיח שעתידה של ספרד יואר באור התורה ולהחזרת תור הזהב הרוחני של יהדות ספרד.

במושב המרכזי דנו המשתתפים ובהם: הרב משה אמסלם הרב הראשי לטורמולינוס, הרב אהרן לוי הרב הראשי למלאגה, הרב יעקב לוי הרב הראשי לסיוטה, הרב עילאי עוזיאל עוזר רבה של מדריד וראש המשגיחים, הרב חיים ממן רב קהילת 'אור הילדים' במדריד, הרב סעדיה כהן חזן ראשי ושוחט של מדריד והרב אלי ביתן רב בית הכנסת רמב"ם במדריד, בגיבוש נהלי עבודה מחייבים של הפדרציה של הקהילות היהודיות בספרד וכל הקהילות ברחבי המדינה מול בית הדין הגדול של אירופה בנושאים: בירורי יהדות, גירות, גיטין, ואף דיני ממונות ומקוואות.