אאא

אנטישמיות בגרמניה: מחקר חדש העלה כי לפחות 290 רחובות וכיכרות בברלין הם בעלי שמות אנטישמיים.

מי שערך את הבדיקה הוא החוקר הגרמני פליקס ססמנסהאוזן, תושב העיר לייפציג, לבקשת הנציב העירוני נגד אנטישמיות, סמואל זלצבורן.

כמו במקומות רבים בעולם, קריאת שם רחוב מהווה מחווה של כבוד. דווקא לכן, הטריד את זלצבורן קיומם של רחובות וכיכרות הקרויים על שמם של אנשים אנטישמים או בשמות המבטאים מסרים אנטישמיים.

כך למשל, הרחוב Treitschkestraße שבברובע שטיגליץ. הרחוב נקרא על שמו של היינריך גוטהארד פון טרייצ'קה - מדינאי גרמני שערך מסע תעמולה אנטישמי נגד יהודי גרמניה כבר שבעים שנה לפני השואה. על הרחוב הזה ועל אחרים כבר התקיימו בעבר דיונים ציבוריים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בשיחה עם רבה של העיר, הגר"י טייכטל, אמר הרב ל'כיכר השבת', כי "מיפוי הרחובות הוא צעד מבורך, החושף את הרחובות מימי עבר ומטרתו לחטא את האנטישמיות. אנחנו מברכים על כך, ובטוחים שעיריית ברלין תפעל בנושא ותעביר מסר לאנטישמים שההיסטוריה לא תשכח ולא תסלח".

זלצבורן מצידו נחוש להעלות את הנושא לדיון ולהשפיע על ועדת השמות העירונית לשקול את שינוי לפחות חלק מהשמות. לדבריו, מטרת עריכת הבדיקה היא "רצון ליצור בסיס עובדתי לדיון חברתי חשוב".

את המחקר ערך פליקס בין החודשים מאי-אוקטובר. הוא סיפר מאוחר יותר שהופתע לראות כמה נפוצה התופעה של קריאת רחובות על שם דמויות אנטישמיות.