אאא

ברוכים השבים ל'עוֹלָם שָׁנָה נֶפֶשׁ'. השבוע במדור הידע של 'מגזין כיכר' הכנו לכם אוסף תמונות מהשפעת הספרדית, כמו גם מלא ידע גיאוגרפי והיסטורי כמיטב המסורת ו'פינת הסלב'.

קדימה, התחלנו:

עולם

אי באגם על אי באגם על אי

ימין: המראה המעניין - מהחלל. שמאל: מבט מקרוב יותר (צילום: NASA Johnson, Mark Lehmkuhler ב-Flickr)ימין: מבט מהחלל. שמאל: מקרוב יותר (צילומים: NASA Johnson, Mark Lehmkuhler ב-Flickr)

קראתם את הכותרת? רגע. תקראו שוב. עדיין מבולבלים?

בואו נעשה סדר: פיליפינים, מדינה באסיה, מורכבת מקבוצה של למעלה מ-7,000 איים. אחד מהם הוא האי לוזון. על אדמת האי לוזון, יש את אגם טאאל. בתוך אגם טאאל, יש את האי וולקנו. על אדמת האי וולקנו, יש את אגם קרייטר ובתוך אגם קרייטר יש אי קטנטן וחמוד בשם וולקן פוינט.

הביטו בתמונת הלוויין שבצד ימין. האי הגדול שתופס את רוב התמונה הוא לוזון. במרכז התמונה ניתן לראות כמין פרח עגול, זהו אגם טאאל. בלב ה'פרח' ישנו כתם יבשה, זהו האי וולקנו. בתוך האי הזה ניתן לראות קצת כחול (אגם קרייטר) ומכאן והלאה קשה להבחין בשל המרחק ממנו צולמה התמונה.

יצוין שחוקרים מצאו תופעה דומה בשטחה של קנדה. שם - באי ויקטוריה - ישנם תחומים לא מיושבים רבים אשר לרובם אפילו אין שם. כך גם לאגמים האלו ולאיים שבתוכם, שנכון להיום ניתן למצוא רק בעזרת קואורדינטות מדויקות.

הנמלה שחיה רק בשכונה אחת במנהטן

נמלה שצריכה להסתפק בסתם שכונה ממוצעת. אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
נמלה אחרת, שצריכה להסתפק בסתם שכונה ממוצעת. אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
הגדלה

ב'פינת הסלב' של שבוע שעבר הראינו לכם את דונלד טראמפ כאיש עסקים צעיר ברובע מנהטן היוקרתי שבניו יורק. השבוע נדבר על תושבת אחרת של מנהטן, פחות מפורסמת.

לפני עשור, בשנת 2012 (כן, גם אנחנו לא מאמינים שכבר עברו 10 שנים), מצאו מדענים זן חדש של נמלה - אך בניגוד לבעלי חיים אחרים, הוא אותר רק באזור אחד במנהטן.

צוותו של הביולוג רוב דון צפה בנמלה בפארקים בשתי ריאות ירוקות, שנבנו ברחוב ה-63 וברחוב ה-76 שברובע גורדי השחקים המפורסם. עד כה לא נקרא הזן בשם משלו, אך יש המכנים אותו ManhattAnt (שילוב של המילים 'מנהטן' ו'נמלה' באנגלית).

לפי דון, הנמלה נראית כאילו היא באה מאירופה, אך עד כה לא הצליחו המדענים להשוות אותה לאף אחד מכ-13,000 מיני הנמלים המוכרות. "הזן הזה חדש בצפון אמריקה, ואנחנו מאמינים שהוא חדש בכל העולם", אמר.

חוקים מעצבנים לכל המשפחה

אסור, אסור, אסור ואסור (צילום: Shutterstock)
אסור, אסור, אסור ואסור (צילומים: Shutterstock)
הגדלה

לאחר שבשבוע שעבר הרגזנו את ילדיכם עם החוק האוסר יידוי כדורי שלג, החלטנו להמשיך עם הפורמט האהוב ולפנק אתכם עם עוד כמה חוקים שיעצבנו את כל בני הבית.

• בסינגפור אסור בתכלית האיסור ללעוס, לייצר או למכור מסטיק. • במדינת ויקטוריה שבאוסטרליה אסור לשחק בעפיפונים או בשום משחק אחר במרחב הציבורי אם הדבר מפריע למישהו. 

• גם בבואנוס איירס שבארגנטינה אסור לשחק בעפיפון במרחב הציבורי. מאוחר יותר שונה החוק וכיום מותר לשחק בהם רק בפארקים ציבוריים. • בקמבודיה אסור למכור רובי מים, אך החוק מוגבל לתקופת ראש השנה המקומית. • בספרד אסור לבנות ארמון בחול - וההורים נקנסים על ילדים עבריינים.

• במחוז אונטריו שבקנדה (הכולל את טורונטו, אוטווה ועוד) אסור לטפס על עצים. • בעיר מובייל במדינת אלבמה שבארה"ב אסור להעיף קונפטי או לסחור בו. • בעיר סבילה שבספרד אסור לשחק בדומינו - בגלל הרעש שיוצרות הלוחיות.

שנה

12 התמונות שמוכיחות: ההיסטוריה חזרה

אוסף התמונות שלפניכם לקוח משתי תקופות עיקריות: הראשונה, השפעת הספרדית שפרצה בשנת 1918 - כשהעולם עוד ליקק את פצעי מלחמת העולם הראשונה. אז נכנס השימוש במסכות ובריחוק חברתי, כפי שאנו מכירים אותם וכפי שתראו מיד. למרות זאת, גבתה המגיפה את חייהם של עשרות מיליונים מסביב לעולם.

התקופה השנייה שבה השתמשו במסכות, הייתה שנות ה-30 וה-40 - תקופת מלחמת העולם השנייה. הסיבה לכך הייתה החשש מפני מתקפות כימיות קטלניות ולוחמת גז, דברים מפחידים שהוצגו לעולם במלחמת העולם הראשונה.

אשה העוסקת בעבודות היום יום, עטויה במסכת גז דמויית פומפה עם צינור (שנת 1918)
אשה העוסקת בעבודות היום יום, עטויה במסכת גז דמויית פומפה עם צינור (שנת 1918)
הגדלה
אם עטויית מסכת גז, המובילה תינוק בעגלה חסינת גז (שנת 1938)
אם עטויית מסכת גז, המובילה תינוק בעגלה חסינת גז (שנת 1938)
הגדלה
ריחוק חברתי: תינוק בעגלה נושא שלט 'אנא אל תנשקו אותי' (שנת 1918)
ריחוק חברתי: תינוק בעגלה נושא שלט 'אנא אל תנשקו אותי' (שנת 1918)
הגדלה
אנשים עטויי מסכות, עם שלט המזהיר: ''עטו מסכה או לכו לכלא'' (שנת 1918)
אנשים עטויי מסכות, עם שלט המזהיר: "עטו מסכה או לכו לכלא" (שנת 1918)
הגדלה
מספרה הפועלת בחוץ, מחשש להדבקה (ארה''ב, 1918)
מספרה הפועלת בחוץ, מחשש להדבקה (ארה"ב, 1918)
הגדלה
חיילים מגרגרים מי מלח בגרונם בניסיון להגן מהשפעת (ניו ג'רזי, ארה''ב 1918. צילום: Shutterstock)
חיילים מגרגרים מי מלח בגרונם בניסיון להגן מהשפעת (ניו ג'רזי, ארה"ב 1918. צילום: Shutterstock)
הגדלה
פרמדיקיות עומדות עם אלונקות סמוך לאמבולנסים, מוכנות לפינוי חולים (שנת 1918)
פרמדיקיות עומדות עם אלונקות סמוך לאמבולנסים, מוכנות לפינוי חולים (שנת 1918)
הגדלה
שור עטוי מסכת גז (גרמניה, 1937)
שור עטוי מסכת גז (גרמניה, 1937)
הגדלה
ילדי בית ספר משחקים בחצר, עטויי מסכות גז (גרמניה, 1941)
ילדי בית ספר משחקים בחצר, עטויי מסכות גז (גרמניה, 1941)
הגדלה
מודעה: ''השאירו את חלונות חדר השינה פתוחים ומנעו שפעת, דלקת ריאות ושחפת'' (ארה''ב, 1918)
מודעה: "השאירו את חלונות חדר השינה פתוחים ומנעו שפעת, דלקת ריאות ושחפת" (ארה"ב, 1918)
הגדלה
מסכות ממותגות - לא משהו חדש. מסכת גז ממותגת של חברת דיסני (ארה''ב, 1940)
מסכות ממותגות - לא משהו חדש. מסכת גז ממותגת של חברת דיסני (ארה"ב, 1940)
הגדלה
בונוס: מסכה ייחודית של הממציא הוגו ברנסבק, שמטרתה לסייע בריכוז. היא מנטרלת את כל הרעשים מסביב ומשאירה רק פתחים צרים לראייה ולנשימה (ארה''ב, 1925)
בונוס: מסכה ייחודית של הממציא הוגו ברנסבק, שמטרתה לסייע בריכוז. היא מנטרלת את כל הרעשים מסביב ומשאירה רק פתחים צרים לראייה ולנשימה (ארה"ב, 1925)

נפש

פינת הסלב: ג'ו ביידן באוניברסיטה

 

ביידן מתפנק על באגט בין שבילי הקמפוס (ארה''ב, שנות ה-60)
ביידן מתפנק על באגט בין שבילי הקמפוס (ארה"ב, שנות ה-60)

 

בשבוע שעבר עסקנו בפינה זו בצעירותו של נשיא ארצות הברית הקודם, דונלד טראמפ, אז מה יותר טבעי מלעבור לממשיכו - ג'וזף רובינט ביידן ג'וניור?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מאז ילדותו, סבל ג'ו הקטן מבעיית גמגום חמורה שבגינה לעגו לו כל חבריו לכיתה. "ב... ב... ביידן", כינו אותו, מה שהפך מאוחר יותר ל"בובו".

בעידודה של אמו, שינן שוב ושוב טקסטים ארוכים ומורכבים (שאותם הוא זוכר עד היום ואף מזכיר לעיתים בנאומיו), עד שהגמגום עזב אותו כמעט לחלוטין. יש הסבורים כי שיטת ההתמודדות שלו עם הגמגום היא שעיצבה את סגנון הדיבור המפורסם שלו, המפוזר לעיתים ונוטה להתיש.

אחרי שהביס את הגמגום, הוכתר ג'ו על ידי חבריו בבית הספר ל'נשיא הכיתה', מאוחר יותר נבחר לסנאטור - וכמובן גם לנשיא ארצות הברית.

התמונה שלפניכם צולמה באוניברסיטת דלאוור, שם רכש ביידן הצעיר תואר B.A. בהיסטוריה ומדעי המדינה.