אאא

יועץ המשפטי לממשלה, הד"ר אביחי מנדלבליט, הודיע לראש האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הסדר טיעון במשפטו, הכולל שלושה סעיפי מרמה והפרת אמונים וסעיף אחד של קבלת שוחד, יתאפשר רק אם יו"ר הליכוד יסכים לחתום על עבירת הקלון, שתדיר את רגליו מהפוליטיקה לשבע שנים, ולמעשה תסיים את ימיו הארוכים בפוליטיקה הישראלית.

את המו"מ לעסקה בין הצדדים ניהלו נציגי מנדלבליט ונתניהו באפילה, עד שאתמול נחשפו פרטים ראשונים ב'מעריב', ומאז דלפו פרטים לכלי תקשורת נוספים, כגון 'חדשות 12', 'ידיעות אחרונות' ועוד.

הפרקליטות מצידה מוכנה לוותר על מגוון סעיפים, בהם סעיף קבלת השוחד ושני סעיפים של הפרת אמונים, אך לא מוכנה לוותר על עבירת הקלון, שתצנן משמעותית את האדם החזק בפוליטיקה הישראלית בעשורים האחרונים, ודורשת גם כמה חודשי עבודות שירות.

נתניהו, באמצעות עורך דינו בעז בן צור, מעוניין בעסקה זהה לזו של יו"ר ש"ס, אריה דרעי: פרישה מהכנסת הנוכחית עד סיום ימיה, כלומר לכל היותר עוד שלוש שנים וחצי, ואז לשוב לראשות מפלגתו - כדי לזכות שוב בבחירות, ולחזור לכס ראש הממשלה.

הדיווחים אודות המו"מ התקבלו ברגשות מעורבים בקרב אוהדיו ברשתות החברתיות, בהם עיתונאים המזוהים עם הימין, כגון שמעון ריקלין או ינון מגל.

חלקם ביקשו ממנו לדבוק בהתנגדותו העיקשת לכל שיח עם מנדלבליט ואנשיו, כדי שימשיך בתפקידו כ"מייצג החלשים בחברה הישראלית", ויוכיח לכולם ש"התיקים תפורים", כפי שטען מחקירתו הראשונה. ריקלין, עד לא מכבר מגיש קבוע בערוץ 'עכשיו 14', צייץ: ‏"אדוני ראש הממשלה לשעבר נתניהו, אתה מנהיג ענק - אבל השליחות שלקחת על עצמך בתמיכתנו גדולה אפילו יותר ממך. אל תלך להסדר עם כוחות הרוע והרשע ובכך תיתן להם הישג בהזזתך והם יוכלו להמשיך במעשיהם הנלוזים".

לעומתו, ינון מגל, ח"כ לשעבר ומגיש תוכנית רדיו מרכזית ב'רדיו 103', טען: "‏אם אין שוחד ואין כלא ואין קלון, ויש חזרה לפוליטיקה, אז זו כניעה ודגל לבן של הפרקליטות ואני אתמוך בעסקה. ואתם הגיבורים המתנגדים בכל מחיר לעסקה, יש לי רק בקשה אחת אליכם: אל תהיו גיבורים על הגב של נתניהו בן ה-72".

אבישי גרינצייג, כתב המשפט של 'גלובס' שתוקף לא אחת את הפרקליטות, עקץ את ראש האופוזיציה ותומכיו: ‏"לפני שנתיים, נתניהו היה יכול לפרוש בלי עבודות שירות ובלי הרשעה, ויריב לוין היה ממונה לראש הממשלה בממשלת ימין יציבה. במקום זה הימין קיבל שרשרת מערכות בחירות, בשם האידאולוגיה לא להיכנע ל'דיפ סטייט', כאשר הסוף הוא ממשלה עם מרצ, העבודה ורע"מ וגם כניעה של נתניהו בהסדר טיעון לאותו 'דיפ סטייט'".