אאא

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הקמת ועדת החקירה הממלכתית לעניין הצוללות וכלי השיט. הוועדה צפויה לבדוק האם הייתה הטיית מכרז בקניית הצוללות לישראל מהתאגיד הגרמני טיסנקרופ - עסקה שעלתה למשרד הביטחון עשרות מיליארדי שקלים.

הקמת ועדת החקירה הייתה הבטחת בחירות של כחול לבן בימיה המאוחדים בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, ונועדה לכאורה לבדוק האם ממשלת נתניהו בימים ההם התנהלה בשחיתות - או שרק הדרג המקצועי סרח, ואיך ניתן למנוע הישנות מקרה זה בעתיד.

שר השיכון זאב אלקין, שהיה חבר בממשלת נתניהו שרכשה את הצוללות, שקל ברצינות להתנגד - אך חזר בו והצביע בעד. לדבריו, הסיבה לכך היא שיחה שקיים עם שר הביטחון גנץ, שהסביר לו את חשיבות הוועדה ומנגד הבטיח לו שממצאים ונתונים רגישים ישארו חסויים, כך שביטחון המדינה ישמר.

ראש הממשלה נפתלי בנט נמנע בהצבעה, ונימק: "תפיסתי הבסיסית היא שממשלה צריכה למשול, ואם היא לא מושלת לשביעות רצון הציבור - הציבור יחליף אותה בבחירות. בימינה יש 3 שרים - מתן הצביע בעד, שקד נגד ואני בוחר להימנע, ואני אסביר למה".

לדברי בנט, "ביטחון ישראל זה קודש הקודשים. כמי שפיקד על מבצעים ולחם, חלילה לכל אדם לחשוב שהוא נושא בנשק הלא נכון בגלל שחיתות או דבר מהסוג הזה. להבנתי, ביערנו את זה. תהליכי הרכש מקום הממשלה הם תהליכים נקיים ורציניים, אני מאוד ושמח שמה שנתקע אצלם משך כמעט עשור אנחנו טיפלנו בנמרצות ב-7 חודשים והסרנו את החסמים. דאגנו ל-50 שנה קדימה".

בנט הוסיף: "אני שומע בקשב את הדברים שאמרה שרת הפנים על הזמן שעבר ועל ממשלה שחוקרת את קודמתה. אני רואה גם ומקבל את עמדות שותפיי על החשיבות לבער את הנגע. מה שחשוב הוא שהנושא לא ישמש לניגוח פוליטי וחלילה להגברת המחלוקות והשנאה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"חשוב לי לומר שוב - התהליכים היום הם תהליכים נקיים, זה לא אומר שאנחנו צודקים בכל דבר אבל זה אומר שאנחנו נקיים משיקולים זרים. אנחנו באים עם מצפן אחד והמצפן הוא טובת ביטחון ישראל וטובת מדינת ישראל".

בליכוד הגיבו להחלטה: "הדבר הראשון שהוועדה צריכה לבדוק זה איך כל מי שהתנגדו כל השנים לקניית שלוש צוללות נוספות - פתאום מאשרים את הרכישה, ובתוספת של מיליארדי ש״ח על חשבון הציבור, שהיו נחסכים לו הצוללות היו נרכשות בזמן. רכש הצוללות חיוני לשמירה על ביטחון ישראל, וזאת שערוריה שהוא התעכב עד עכשיו בגלל פוליטיקאים כושלים שפגעו בביטחון המדינה כדי לשרת טענות סרק פוליטיות".

ביש עתיד הגיבו: "הבטחנו וקיימנו. הממשלה אישרה ברגעים אלו את הקמת ועדת החקירה הממלכתית לפרשת הצוללות וכלי השיט. פרשת השחיתות הביטחונית החמורה בתולדות המדינה. זו המחויבות שלנו כלפי צה״ל וכלפי אזרחי ישראל".

שר הביטחון, בני גנץ מסר: "‏הבטחנו וקיימנו. הממשלה אישרה את הצעתי להקמת ועדת החקירה הממלכתית לרכש הצוללות וכלי השיט. הקמת הוועדה היא צורך ביטחוני מהמעלה הראשונה, ומסר ברור שאי אפשר לשחק בביטחון ישראל".