אאא

תשעה חודשים אחרי האסון הכבד: ממשלת ישראל אישרה היום (ראשון) את מתווה הסיוע למשפחות 45 הרוגי האסון בהר מירון. במסגרת המתווה תקבל כל משפחה סכום של כ-500 אלף שקלים לסיוע ראשוני. ככל שיתקיימו הליכים משפטיים, יקוזזו סכומים אלו מהסכומים שיפוצו המשפחות, כשקבע מי יהיה הגורם המפצה.

ההצעה גובשה על ידי מנכ״ל משרד המשפטים עו"ד ערן דוידי, באישור החשב הכללי והגורמים המשפטיים במשרדי האוצר והמשפטים.

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר בשבוע שעבר, בהתייחסו למתווה: "האסון שאירע במירון הוא בסדר גודל לאומי ואת תחושת האובדן והכאב הקשים חוות קודם כל המשפחות ואיתן כל מדינת ישראל. מתווה הסיוע הכלכלי שגיבשנו למשפחות הכרחי וחשוב, זאת בנוסף לקמת ועדת החקירה הממלכתית שמבצעת את עבודתה גם בימים אלה. את הכאב לא ניתן לבטל ואת הקורבנות לצערנו לא ניתן להשיב אך נעשה כל שביכולתנו לתת את המענה המקסימלי למען המשפחות ונפעל בכל אמצעי הזהירות בכדי למנוע את האסון הבא".

שר המשפטים גדעון סער אמר: "האובדן העצום שחוות 45 משפחות בישראל וביהדות התפוצות אינו בר פיצוי. המעט שיכולה לעשות הממשלה היא לדאוג שהמקרה לא יחזור על עצמו ולסייע כלכלית למשפחות שנפגעו. המתווה שהנחנו היום על שולחן הממשלה נותן סיוע מיידי באופן המקל, עד כמה שניתן, על המשפחות".

פורום משפחות אסון מירון שמייצג חלק מהמשפחות מסר לאחר ההודעה על הפיצויים: "ישנם דברים שהם מעבר לכל פוליטיקה - טוב עושה הממשלה שמגלה אחריות ומפצה את משפחות ההרוגים. אנו מברכים על העובדה כי הממשלה התייחסה ברצינות לנזק העצום שנגרם למשפחות והגיעה למתווה מוסכם בנוגע לסיוע הנדרש.

אנו מברכים את חבר הכנסת יעקב אשר שפעל ללא לאות מאז האסון לדחיפת מתווה הפיצויים, לשר האוצר אביגדור ליברמן ולשר המשפטים גדעון סער שעמלו על הכנת מתווה מוסכם, וליו"ר הקואליציה חברת הכנסת עידית סילמן שלוותה את המשפחות".

יוזם חוק הפיצויים למשפחות נפגעי אסון מירון, ח"כ יעקב אשר מסר בתגובה: אני מברך את שר המשפטים גדעון סער על ההחלטה לקדם עם משרד האוצר מתווה פיצויים למשפחות נפגעי האסון במירון, כפי שסוכם בשיחתנו לפני שלושה שבועות לאחר הדיון בוועדת השרים בהצעת החוק שהגשתי. מוטב מאוחר מלעולם לא, זו חובתה של המדינה למשפחות שזכאות לקבל את הפיצויים בדין ולא בחסד.

בלשכת ח"כ יעקב אשר אומרים כי המלאכה טרם הושלמה וכי יש לוודא שיינתנו פיצויים גם לפצועי האסון ולמשפחות שמתמודדות עם פוסט טראומה ובעיות נוספות כתוצאה מהאסון הנורא.