אאא

על דלתו של המקובל מטבריה, הגאון הצדיק רבי דב הכהן קוק, מתדפקים מאות אנשים ביום, על מנת לקבל עצה וברכה מהרב. באופן חריג ונדיר כתב היום (ראשון), הרב על דלת חדרו, כי אין לאסור על אף אחד להיכנס לחדר.

במכתב שכתב הרב בכתב ידו ומתפרסם לראשונה ב'כיכר השבת', כתב הרב: "אין רשות לאף אחד לסגור את הדלת מבפנים. חד וחלק. מספיק עם השנאה הזו".

במכתב נוסף שנתלה על דלת חדרו הפרטי של הרב בטבריה, שם הוא מקבל קהל, נכתב: "אני לא מרשה לאף אדם לומר כן או לא להיכנס".

"החדר הזה", כתב הרב בכתב ידו, "פתוח באופן חופשי. רק אני יכול להתנגד, נמאס מהצער שמצערים פה אנשים", הוסיף הרב.

במכתב השלישי שנתלה על דלת חדרו של הרב נכתב: "מי שמאיים ושולח מכאן אנשים, עובר על מה שכתבתי. נא לא לדבר על זה כלום".

המכתבים שנתלו על דלת החדר
המכתבים שנתלו על דלת החדר

הרקע למכתב כך על פי אנשי המקום, הוא ההחלטה של הרב שכל יהודי שרוצה להיכנס אליו - יוכל ללא בעיות. ולאחרונה היו כלל הנראה אנשים שניסו למנוע זאת, כמו בהרבה 'חצרות' רבנים בארץ, הרב באופן חריג, החליט לכתוב את המכתב, כדי שכולם יוכלו להיכנס אליו.

איש התקשורת הטברייני שמעון כהן, מספר ל'כיכר השבת' על המקרה החריג: "הרב אוהב כל אחד מישראל, ולמרות שהוא לא תמיד חש בטוב הוא שמח לקבל את האנשים שבאים לקבל ברכה או להיוועץ עימו. כפי שהתפרסם בכתב שלו, הרבה אנשים נשמו לרווחה, ושמחו על כך שמהיום דלתו של הרב תהייה פתוחה לכל אחד".

"הדלת תהיה פתוחה בלי מחסומים. ובלי שיהיה צורך בקשרים עם שומרי הסף", מסכם העיתונאי שמעון כהן בסיפוק את הנעשה היום.

 דואט נדיר: המקובל מטבריה וישי ריבו שרים (צילום: שמעון כהן )

כזכור, בשבוע שעבר פורסם ב'כיכר השבת' תיעוד נדיר של המקובל הגאון הרב דב קוק מטבריה והזמר והיוצר ישי ריבו, בדואט מיוחד לשירו של ריבו 'מלוך',  במהלך חופה של אחד מתלמידי הרב בתל אביב.