אאא

גל עליות המחירים בישראל נמשך: מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהותרו לפרסום הערב (שלישי), ניתן לראות כי בכל המישורים - יקר לחיות במדינת ישראל.

במוצר היקר ביותר לכל אדם בישראל, הדירה, המחירים עלו בחודש שחלף ב-1.5% ובכך השלימו עלייה של 11.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, עלייה אסטרונומית שמתבטאת במאות אלפי שקלים עבור כל רוכש דירה. העליות נרשמו בכל המחוזות: צפון 2.4%, מרכז 2.3%, חיפה 1.4%, ירושלים 1.2%, תל אביב 1.1% ודרום 0.7%.

במדד מחירי הדירות החדשות נמצא כי מחיריהם עלו בחודש שחלף ב-1.0% והשלימו בכך עלייה של 11.6% לעומת התקופה המקבילה בשנה שחלפה. המחיר הממוצע הכלל ארצי של עסקה לרכישת דירה עמד בסוף השנה שחלפה על 1.75 מיליון שקלים, עלייה של כמעט 40 אלף שקלים בשלושה חודשים (!).

גם ביתר הדברים שכל אזרח רוכש למחייתו - המחירים ממשיכים לטפס: מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% בחודש שחלף, ובסך 12 החודשים שחלפו עלה מדד המחירים לצרכן ב-3.1%. עליות מחירים בולטות נרשמו במחירי הירקות והפירות הטריים שעלו ב-2.1%, מזון שעלה ב-1.3%, ריהוט וציוד לבית שעלה ב-0.7% ותחבורה שעלה ב-0.5%. דווקא בענייני ביגוד והנעלה ירד המדד ב-5.0%.

גם מדד מחירי תשומות הבנייה, בעצם המעטפת שמרכיבה כל דירה, מקרמיקה ועד חלון, עלה ב-0.8% בחודש שחלף, וב-12 החודשים שקדמו - ב-5.8%. זינוק משמעותי מאוד, שמסביר גם את הזינוק במחירי הדירות עצמן.

לכל העליות הללו, שר האוצר אביגדור ליברמן הציג בשבוע שעבר תוכנית כלכלית חסרה שלא עונה על הדרישות, זאת מלבד הצעדים שנקט נגד החברה החרדית.