אאא

הצעת חוק הסדרת פנסיות הרמטכ"ל, שעתידה להוסיף מיליארד וחצי שקלים לתקציב הפנסיות של אנשי הקבע בצה"ל, עברה הערב (שני) בקריאה ראשונה במליאה בתום דיונים קדחתניים, שבשבוע שעבר הובילו את הכנסת להשבתה, בשל חרם כחול לבן.

על פי ההסכמות, שהושגו בדיון ישיר בין ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ, שרת התחבורה מרב מיכאלי וסגן השר במשרד ראש הממשלה אביר קארה, תוקם ועדה משותפת שתורכב מוועדות העבודה והרווחה והחוץ וביטחון, שיטפלו בהכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית. בנוסף, ע"פ הסיכום, אם השינויים בוועדה לא יהיו מקובלים על מפלגת העבודה, חבריה יצביעו נגד החוק בעתיד, והחקיקה תסתיים כבר בכנס הקיץ.

זהות יו"ר הוועדה המשותפת וחבריה טרם ברורה, ותיקבע ע"י רה"מ בנט בעצמו, מכיוון שבכחול לבן לא מוכנים שתשב שם ח"כ אפרת רייטן מהעבודה, יו"ר ועדת העבודה והרווחה, אלא שייבחר יו"ר אחר.

יו"ר העבודה, שרת התחבורה מרב מיכאלי, עבורה מדובר בהישג משמעותי, אמרה: "שמחה שהגענו להסכמות לפיהן חוק הפנסיות יעבור שינויים משמעותיים בוועדה משותפת של עבודה ורווחה וחוץ וביטחון. אני מודה לשר הביטחון ולצוותו על הנכונות לבצע שינויים, על שיתוף הפעולה ועל ההסכמות שאליהן כבר הגענו ועוד נגיע לרווחת המשרתות והמשרתים בצה"ל והציבור כולו".

במהלך נאומו במליאת הכנסת, הסביר השר בני גנץ: "המתווה המוצג כולל שתי פעולות פשוטות ושקופות:
הראשונה – הורדת הסכום הממוצע הניתן במסגרת ההסדר ב-15%, והשנייה - יצירת בידול בין לוחמים לבין שאר המשרתים כך שלוחם יקבל עד פי שתיים ממשרת ביחידה עורפית.

"אין תוספת של 1.4 מיליארד שקלים – זה סכום שכבר ניתן לפורשים, אלמנות ויתומים – והגיע הזמן לזרוק את האמירה הזו לפח האשפה של הספינים. בנוסף, רק אחד מאחד עשר אנשי קבע מגיע לגיל הפרישה, אין בצה"ל מזה כ-20 שנה הסדרי פנסיה תקציבית, ומדובר בהסדרים שנהוגים במספר רב של גופים במשק".