אאא

הפוסק מבני ברק, הגאון רבי יהודה אריה דינר, קרא הבוקר (רביעי) לומר פרקי תהילים, אחרי כל תפילה, למען הצלת אחינו בני ישראל שבאוקראינה.

הפוסק התייחס הבוקר למלחמה בין רוסיה לאוקראינה, מיד לאחר שיעורו היומי, ודיבר על הסבל והפחד של אלפי היהודים הנמצאים באוקראינה.

הפוסק הסביר: "רוסיה נכנסה לאוקראינה. וזה עדיין באמצע המלחמה שמה, מה שנוגע לנו כתוב 'אין פורענות באה לאומות העולם אלא בשביל ישראל', ובפרט שבאוקראינה יש אלפי אלפי יהודים, יש המון בתי כנסיות ובתי מדרשות, המון ספרי קודש וספרי תורה".

"ולא רק אלא צריכים לדעת שאחינו כל ישראל כולם שם בצורה גדולה באוקראינה. זה עדיין באמצע המלחמה, יש שם מאות אלפי יהודים, וכולם סובלים רבותי, זה פשוט מסוכן, יש שם ישיבה באודסה וכולם ברחו, כל הבחורים כולם ברחו כל אחד למקום אחר, היו כאלו שהיו צריכים לחלל שבת קודש ובאמצע השבת ברחו משם "געוואלד" באמצע שבת קודש, ביום שישי בבוקר, היו הרבה אוטובוסים מלאים באנשים שנסעו לברוח משם ובתוך שבת הם המשיכו לנסוע באוטובוס כדי לברוח, בליל שבת המשיכו לנסוע, את הקידוש הם עשו על האוטובוסים בתוך האוטובוס, הם שמעו את הקידוש והנהג הגוי הקליט אותם שהם אמרו את הקידוש, והם נסעו עד שבליל שבת יכלו לעצור באיזה מקום, כולם ברחו, היו כאלה שירדו מפוחדים למקלטים ויש מקומות שאין חשמל כי הכל התפוצץ, רבותי היהודים שם סובלים נורא ואיום, וצריכים להתפלל עליהם"

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשלב זה אמר הפוסק: "אנו מבקשים בכל מקום ומקום שיעשו כן אחרי התפילות אחרי שחרית, אחרי מנחה, ואחרי מעריב, להגיד פרק תהילים יחד עם תפילת 'אחינו כל בית ישראל' בשביל אחינו בית ישראל שבאוקראינה, אצלנו בבית הכנסת 'דברי שיר' התחלנו כבר הבוקר אחרי התפילה להגיד פרק תהילים, יחד עם תפילת 'אחינו כל בית ישראל' וצריך להודיע זאת בכל מקום ומקום שכך יעשו"

בסיום דבריו אמר הפוסק: "כל ישראל ערבים זה בזה, והשם יעזור שלכל היהודים - יהיה טוב, שאף יהודי לא יינזק חס ושלום, אנחנו יודעים מה זה מלחמה עברנו השם ירחם את השואה עברנו מספיק מלחמות, והשם ירחם יהיה מלחמה שמה מי יודע, כל היהודים שם זה בסכנת נפשות ממש, יש אלפי אלפי יהודים יש המון בתי מדרשות, ספרי תורה, ומוסדות".

"אחד שיש לו שם בית יתומים עם מאתים יתומים, אומר מה אני אוכל לעשות, אני לא אוכל להעביר אותם למקום אחר, אין לי איך לברוח, וצריך להתפלל עבורם שהכל יהיה על הצד ששום יהודי לא יפגע חלילה וחלילה לא ינזק, וששום ספרי קודש ובית הכנסת ובית המדרש לא יפגעו שם, ושיוציאינו מאפילה לאורה, ןכפשוטו מאפילה לאורה, יש הרבה אנשים שם במקלטים ומתחת לקרקע - מאפילה לאורה שיזכו לצאת ושיהיה טוב לכל עם ישראל".