אאא

זרם הפליטים היהודים (וגם אלו שזהותם אינה ידועה. ח"ב) שנוהר לישראל הולך וגובר - הרבה מהפליטים, הם ילדים יהודים, שנמצאים כעת ללא מסגרת חינוכית, מי שנרתמו מיד לסייע, אלו מוסדות חב"ד בישראל.

על פי הידוע עד כה, מרבית הילדים היהודיים שנחתו מאוקראינה (מלבד אלו שבאודסה, שנמצאים כעת ברומניה. ח"ב), למדו והתחנכו באוקראינה במוסדות הלימוד של חב"ד, וכעת כשהם מגיעים ארצה מתחולל מאחורי הקלעים קרב איתנים על מוסדות הלימוד אליהם הם ישתייכו.

בעקבות הצורך המיידי והדחוף, במוסדות החינוך של חב"ד, 'רשת אהלי יוסף יצחק' נערכו מראש לקליטת ילדי העולים, ממשפחות שהגיעו מאוקראינה המופגזת, וברשת חינוך של חב"ד מאפשרים קליטה מהירה וקלה, עבור משפחות העולים, ללא הוצאות או בירוקרטיות סבוכות.

צוות אגף הורים וקהילה ברשת עמל בימים האחרונים לגבש סל מענים רחב בכדי להקל על העולים את ההתאקלמות במוסדות ולאפשר לכל העולים לשלוח את ילדיהם למוסדות חינוך חב"ד הפרוסים בכל רחבי הארץ ומספקים מענה למגוון האוכלוסיות היהודיות בישראל.

במסגרת זאת, התגייסו מנהלי ומנהלות מוסדות בתי הספר ותלמודי התורה של חב"ד לארגן את כלל הציוד והמענים הנדרשים לכל תלמיד, בהתאם להנחיה שקיבלו מהנהלת הרשת בה התבשרו כי יממנו את כל העלויות הנדרשות על ספרי הלימוד, על הציוד הלימודי ואפילו מימון תוכנית ההזנה והצהרונים הקיימים במוסדות לתקופה הקרובה עבור ילדי העולים.

במוסדות החינוך, כאמור, ערוכים לקליטת הילדים דוברי הרוסית. הרשת אף תדאג לתיווך השפה הרוסית במוסדות שיגיעו אליהם ילדים דוברי רוסית ולשם כך מונתה גם רכזת ליווי והכוונה, יועצת חינוכית מוסמכת דוברת השפה הרוסית שתתן מענה לכל פניה שתגיע הן מההורים והן ממוסדות החינוך.

"נעשה הכל כדי שהילדים יכנסו כמה שיותר מהר לשגרה", אומר יו"ר רשת החינוך הרב יוסף יצחק אהרונוב. "מדובר פה בדיני נפשות של ממש. אחרי שהצלנו אותם מהמלחמה הגשמית, כעת מוטלת עלינו החובה להצילם מהמלחמה הרוחנית ולשם כך אנחנו משקיעים מאמצים עילאיים להתאים את מוסדות החינוך לאותם הפליטים".

יצוין, כי בהודעת הנהלת הרשת צוין, כי היא תממן באופן מלא את סל הקליטה לילדים ולמשפחות ותדאג לליווי מקצועי ופסיכולוגי לילדים ולבני משפחותיהם. בנוסף, הרשת תגייס באופן מיידי קבוצת מגשרים ומגשרות דוברי רוסית שישתלבו בכל מוסד שיקלוט את הילדים.