אאא

כל ישראל ערבים זה לזה: מוסדות החינוך היהודיים בדנייפרו שבאוקראינה הפכו למרכזי קליטה ענקיים של יהודים מהערים בחזית. המבנים שבהם פעלו עד תחילת המלחמה בית הספר, תיכון 'בית חנה' ואפילו ישיבת 'תומכי תמימים' של חב"ד קלטו בימים האחרונים יותר מ-1,000 פליטים שישנים בחדרי הפנימייה, בכיתות ואפילו באולם הלימוד הגדול של הישיבה – לצד ספרי הקודש הרבים. בכל המקומות הללו נפרסו מזרנים ומיטות, כריות ושמיכות והם מלאים בפליטים, רבים מהם קשישים.

בעוד שמוסדות החינוך היהודים בדנייפרו נמצאים במרכז העיר, הישיבה המקומית – שבה למדו עד המלחמה ילדיהם של שלוחי חב"ד באוקראינה אשר הועברו בינתיים לגרמניה – נמצאת במתחם פסטורלי ומגודר מחוץ לעיר, ומשכך, יש מקום שקט עבור הפליטים להיות מחוץ לעיר שלעתים מופגזת.

יצוין, כי בדנייפרו שוכנת הקהילה היהודית הגדולה והמבוססת באוקראינה, שמונה יותר מ-30 אלף יהודים וממנה חולשות חב"ד והפדרציה על הפעילות בכל ערי המדינה. בעיר אף נמצא מרכז 'מנורה' שבו 54 אלף מ"ר והוא ככל הידוע המרכז היהודי הגדול בעולם.

לדברי רבה של העיר, הרב קמינצקי, חלק גדול מהפליטים המבוגרים "נמצאים במצב רפואי לא קל ואין ביכולתם לצאת לדרך ארוכה שתמשך על פני כמה יממות. הם מעדיפים להישאר בתוך תחומי אוקראינה, כמה שיותר קרוב לבית ואנו כמובן נותנים להם את האפשרות הזו ודואגים לכל מחסורם. מיום שישי האחרון היו בעיר כמה אזעקות, אבל דנייפרו נחשבת עדיין לעיר הבטוחה ביותר מבין הערים הגדולות ולכן התעבורה של יהודים אליה מכל רחבי מזרח אוקראינה גדולה מאוד. בכל יום אנו קולטים כאן מאות יהודים, מיעוטם נשארים ורובם ממשיכים הלאה ברכבות ואוטובוסים שאנו שוכרים לשם כך" .