אאא

אחרי משא ומתן ותשובה מצד ישראל שעוררה מבוכת מה בעולם, נקבע כי נשיא אוקראינה וולדמיר זלנסקי ישא נאום בפני חברי הכנסת. 

נאומו של זלנסקי, יתקיים בתחילת השבוע הבא, כך לפי בכירים ישראלים ואוקראינים, ויערך באמצעות הזום. עדיין לא נקבע מועד לנאום אך סוכם שיו"ר הכנסת לוי יעביר כמה אפשרויות לתאריכים בתחילת השבוע הבא.

הסיכום על הנאום הצפוי נקבע בפגישה של יו"ר הכנסת עם שגריר אוקראינה בישראל. לפי הדיווח של ברק רביד, הנאום ישודר גם בפומבי באמצעי התקשורת והציבור יוכל גם לצפות בו באינטרנט.

כפי שדווח בכיכר השבת, בשבוע שעבר דחתה ישראל את בקשת הנאום של זלנסקי. יו"ר הכנסת שלח בתגובה לבקשה תשובה לשגריר האוקראיני ולפיה לא ניתן לכנס את המליאה במיוחד - אחרי צאתה לפגרה - לצורך הנאום וכי הוא מציע לקיים שיחת זום בין זלנסקי לבין הח"כים בימים הקרובים.

האוקראינים התאכזבו מהתשובה. לפי הדיווח בוואלה, ח"כ אלי אבידר שיגר מכתב ליו"ר הכנסת מיקי לוי ובו ביקש לכנס את מליאת הכנסת או לחילופין את ועדת החוץ והביטחון גם במהלך הפגרה כדי לקיים שיחה עם נשיא אוקראינה זלנסקי. "התנהלות זו אינה הולמת בשום צורה", כתב אבידר.

אבידר ציין כי כמו חברי הפרלמנט הבריטי גם לח"כים בישראל צריכה להינתן האפשרות להביע תמיכה בלתי מסויגת בעם האוקראיני. "כל עיכוב של הנושא עד היציאה לפגרה, תציב אותנו בצד השלילי של ההיסטוריה ובניגוד לתמיכה הבלתי מסויגת של הציבור הישראלי בעם האוקראיני. אני מבקש לפעול בהקדם למימוש השיחה עוד היום", כתב אבידר. כעת, כאמור, נקבע כי הנאום יתקיים.