אאא

זו לא הפעם הראשונה שאנחנו כותבים על נושא הפירצות בגדר ההפרדה. בעבר פרסמנו מספר כתבות על המציאות בגדר ההפרדה אשר סביב לעיר מודיעין עילית ועל הקלות הבלתי נסבלת בה ניתן לחדור לעיר מהכפרים הסמוכים - מציאות שאף גוררת מציאות פלילית של גניבות בעיר.

כעת, בעקבות הפיגוע הקשה בו התברר כי המחבל הוא מסתנן תושב הכפר יעבד שבאזור ג'נין, שחדר לארץ דרך אחת הפרצות, אנו למדים על המסוכנות של המציאות הזו כאשר על פי הפרסומים, המחבל הכיר את הפרצות מעבודתו בעבר בארץ, אליה נכנס גם בעבר לעבוד כשב"ח.

הבוקר יצא כתבנו משה מנס לשטח והוא מביא תיעוד מקומם מפרצה מרכזית הנמצאת מרחק 100 מטרים ממעבר חשמונאים. ממש בסמוך לתחנת המשטרה, לנקודת אנשי השב"כ, הצב"א והביטחון שאחראיים על המעבר. בעודו עומד שם הוא הבחין המסתננים העוברים, הם עוברים משם ומנקודות רבות נוספות לכיוון מודיעין עילית, מודיעין, כפר רות, שילת ופנימה אל תוך הארץ. 

בשיחה שהוא קיים עם אחד מאנשי הביטחון במקום נאמר לו כי הפרצה מוכרת. אז מה הסיבה לבידוק במחסום אם יש אפשרות לעבור דרך הפרצה ומדוע לא מטפלים בה?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מנס פנה עם שאלות אלו לדוברי הצבא והמשטרה.

מדובר המשטרה שבתאי גרבציק נמסר: "ראשית, האחריות על הגדר היא של צהל ומשרד הביטחון. שנית, שר הביטחון הורה היום לטפל בכל הפרצות. שלישית, המשטרה אחראית כעיקרון על השטח שמהגדר פנימה".

מדובר צה"ל נמסר: "השחתת הגדר ויצירת פרצות המאפשרות מעבר ללא בקרה לשטח ישראל, מהווה סיכון ביטחוני ועבירה חמורה על החוק. לוחמי צה״ל פרוסים במרחב בהתאם להערכת המצב ומשתמשים במגוון אמצעים בהתאם להוראות הפתיחה באש, כנגד מי שמזוהה כמשחית, מחבל ופוגע בגדר הביטחון.

"צה״ל ימשיך לפעול כנגד הסיכון הביטחוני הנובע מהשחתת גדר הביטחון וכניסה בניגוד לחוק לשטח מדינת ישראל".