אאא

בפולין, רומניה, מולדובה והונגריה השלימה 'ועידת רבני אירופה', את ההכנות לקראת עשרות סדרי פסח שתקיים הועידה בכדי להבטיח שאלפי הפליטים היהודים מאוקראינה יוכלו לחגוג את חג הפסח כהלכתו.

'הקרן הבינלאומית לסיוע לפליטי אוקראינה' של 'ועידת רבני אירופה' גייסה כמאה רבנים, רכשה טונות מצות ומזון כשר לפסח לעשרות סדרי הפסח לאלפי הפליטים.

במקביל הודיעה הועידה כי היא תממן באמצעות הקרן הבינלאומית שהקימה לסיוע לפליטים מאוקראינה מערך סיוע לקליטת הפליטים בקהילות יהודיות ברחבי אירופה, בכדי שיזכו למשכן קבע לאחר שנעקרו ממדינתם.

בפולין, הועידה תתמוך ביותר מ-15 סדרי פסח ברחבי המדינה, מה שיאפשר ליותר מ-1,500 פליטים לחגוג את החג. במסגרת ההכנות לחג הפסח, הועידה דאגה להקצאה של כוח אדם, מזון ומשאבים שידאגו לקיומם של כלל סדרי הפסח שיערכו במקביל. מי שיובילו את סדרי הפסח יהיו הרבנים הראשיים וחברי הועידה, שייעזרו בצוות רבנים וכלי קודש דוברי אוקראינית שמסייעים בתרגום עבור הפליטים. על כלל סדרי הפסח במדינה אמון רבה של פולין וחבר הועדה המתמדת של הועידה העומד בראש מערך הסיוע של 'ועידת רבני אירופה' למען הפליטים האוקראינים ברחבי אירופה, הרב מרדכי שודריך.

ברומניה קהילת 'תקווה' מהעיר אודסה אוקראינה תחגוג את ליל הסדר בעיר נפטון שבדרום מזרח רומניה. קהילת תקווה מונה למעלה מ-1,200 איש. מי שיהיו אמונים על ההכנות לחג הפסח ועל התמיכה בפליטים בעת שהותם ברומניה, יהיו רבה של אודסה וסגן יו"ר הועדה המתמדת ראש מוסדות 'תקוה': הרה"ג רבי שלמה בקשט ושותפו יד ימינו חבר הועדה המתמדת הרב רפאל קרוסקל.

גם במולדובה, המשמשת כמדינת מעבר עבור הפליטים שלרוב נמצאים במדינה רק יומיים-שלושה לכל היותר, הושלמו ההכנות לקליטת הפיליטים עימם יחגגו הרבנים והמתנדבים את חג הפסח. 'ועידת רבני אירופה' תתמוך הן בקהילה היהודית של 'אגודת ישראל' והן בקהילה היהודית הכללית, בכדי לאפשר להם להפעיל סדרי פסח מותאמים עבור למעלה מ-1,000 פליטים יהודים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בהונגריה, הועידה תעניק תמיכה לקהילה היהודית בבודפשט שיארחו את הפליטים בליל סדר הקהילתי. לאורך המשבר, הועידה פרסה את חסותה על הפעילות השוטפת עבור הפליטים שכללה גם אספקת מזון כשר במדינה עבור כל הפליטים.

לצד מאמצי הסיוע לקראת ליל הסדר, הודיעה הועידה כי היא תתמן באמצעות הקרן הבינלאומית שהקימה לסיוע לפליטים מערך סיוע לקליטת הפליטים מאוקראינה בקהילות יהודיות ברחבי אירופה, בכדי שיזכו למשכן קבע לאחר שנעקרו מביתם. הועידה החלה להוציא לפועל תכנית ארוכת טווח למציאת בתי קבע לפליטים מאוקראינה בערים וינה ומינכן, שבאוסטריה ובגרמניה וזאת בכדי לאפשר קליטה של פליטים באותן ערים.

הרב מרדכי שודריך אמר כי 'המילים שאנו אומרים בפתיחת ליל הסדר: " 'כָּל דִכְפִין יֵיתֵי וְיֵיכֹל, כָּל דִצְרִיךְ יֵיתֵי וְיִפְסַח' יקבלו השנה משמעות מיוחדת - נדאג ששום פליט לא יישאר רעב וללא לחוג את ליל הסדר כהלכתו. אנו עושים כל שביכולתנו בכדי להבטיח חיים טובים יותר עבור אלפי פליטים יהודים עקורים, שעזבו את בתיהם נוכח המלחמה. כעת, שהם הרחק מכלל סכנה וללא סכנת חיים ורעב, הם יוכלו לשבת ולחגוג את חג הפסח יחד עם שאר העם היהודי'.

ראש מטה נשיא הועידה המפקח על מאמצי הסיוע של הועידה מר גדי גרוניך אמר כי 'ועידת רבני אירופה' פעלה ללא לאות בכדי להבטיח שאף פליט לא יישאר ללא קורת גג או רעב בחג הפסח הקרוב. הפעלנו מערכת לוגיסטית חסרת תקדים, וכאן המקום להודות לזרועות הממשלות ולאנשי הקהילות על העזרה, בכדי שלכולם תהיה אפשרות לחגוג את החג השנה כהלכתו. אנו עושים כל שביכולתנו בכדי להעניק רשת של ביטחון ותמיכה לאלפי הפליטים ברחבי היבשת, פיזית ורוחנית, כזו שתיתן להם יציבות לטווח הארוך'.