אאא

בזה אחר זה, זומנו שגרירי ישראל במדינות ירדן ורוסיה לשיחות נזיפה, בנסיבות שונות. השגריר הישראלי בירדן זומן לשיחה בעקבות מדיניות ישראל בהר הבית. השגריר צפוי לייפות את כוחו של סגנו.

לצד זאת, שגריר ישראל ברוסיה יזומן לשיחת נזיפה בעקבות דבריו של שר החוץ יאיר לפיד נגד רוסיה ונגד מעשיה באוקראינה בכלל ובבוצ'ה בפרט.

ברבת עמון אומרים כי מלך ירדן שוחח עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ועם נשיא מצרים א סיסי, ובמהלך השיחות קראה ירדן לעצור את כלל הפעולות הישראליות הבלתי חוקיות והמתגרות.

ראש ממשלת ירדן הצדיק בישיבת פרלמנט את זריקת האבנים לעבר כוחות הביטחון בהר הבית ואמר כי "כל פלסטיני ואת כל עובדי הווקף האסלאמי הירדני שעומדים בצורה נעלה כמו צריח ואלה שמשליכים אבנים על כל הפרו ציוניים המטמאים את מסגד אל-אקצא באבטחת ממשלת הכיבוש הישראלי".

ההודעה הרוסית על זימון השגריר הישראלי לשיחת נזיפה מגיעה לאחר ששלשום (שבת) פרסמה השגרירות הרוסית הודעה חריפה נגד ישראל בה נכתב כי "התבטאויותיו של שר החוץ הישראלי גורמות לצער ודחייה. יש ניסיון לנצל את המצב סביב אוקראינה כדי להסיט את תשומת הלב של הקהילה הבינלאומית מאחד הסכסוכים הבלתי פתורים והעתיקים ביותר - הפלסטיני-ישראלי." נכתב בהודעת משרד החוץ הרוסי.

עוד נכתב כי "בניגוד להחלטות רבות של מועצת הביטחון והעצרת הכללית של האו"ם, ממשלת ישראל ממשיכה בכיבוש הבלתי חוקי וב'סיפוח הזוחל' של שטחים פלסטיניים".

בהמשך הודעת משרד החוץ הרוסי נכתב כי "למעלה מ-2.5 מיליון פלסטינים בגדה המערבית, חיים כיום במובלעות מפוזרות, מנותקות מהעולם החיצון. רצועת עזה הפכה בעצם ל'כלא פתוח', ששני מיליון תושביו נאלצו לשרוד כמעט 14 שנים בתנאי המצור הימי, האווירי והיבשתי שהטילה ישראל."

"המהלך של ישראל לשמור על הכיבוש הארוך ביותר בהיסטוריה העולמית שלאחר המלחמה מתבצע תוך שיתוף פעולה ובשתיקה של מדינות המערב ובתמיכתה של ארצות הברית".