אאא

לא רק מס אלא גם קנס: במהלך תקדימי ומסוכן ביטלה הקואליציה בדורסנות את החלטת ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת מתחילת השבוע ואישרה את צו העיריות לפיו יאסר שימוש בכלים חד פעמיים בתחומי המועצה האזורית חוף הכרמל. הדבר התאפשר לאחר שיו"ר ועדת החוקה ח"כ גלעד קריב הגיש בקשה לדיון מחדש בצו. במהלך הדיון המחודש התגייסה הקואליציה ואישרה את הצו.

בראשית השבוע, תוך שיתוף פעולה חוצה מפלגות, חבר הכנסת אורי מקלב יחד עם חבר הכנסת אוסאמה סעדי מנעו את אישור צו העיריות המטיל קנס כספי על שימוש בכלים חד פעמיים בחופי הים. הצו ביקש לאסור שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים וביקש להטיל קנס כספי גבוה על העוברים על כך.

בדיון שהתקיים העלה יו"ר הישיבה את הנושא להצבעה והוועדה דחתה פה אחד את אישור הצו. כעת, כאמור, הוחזר הצו לדיון מחודש ואושר בדורסנות קואליציונית.

חבר הכנסת אורי מקלב הסביר לחברי הכנסת בדיון בוועדת החוקה כי ישנו פער גדול בין מה שאנחנו מתקנים פה למציאות בשטח. "באופן מעשי הפקחים ברשויות המקומיות לא סלחניים לאזרחים בדרך כלל וזהו דבר שעלינו לתת את הדעת עליו", אמר.

"צו מסוג זה הינו תקדים מסוכן בגישה החוקתית שלו", הסביר מקלב לחברי הוועדה, "כאשר אין איסור שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים והאדם אינו משליך או מזהם את הסביבה - איך ניתן להטיל עליו קנסות? באופן מעשי אתם מבקשים להפוך אדם ישר דרך לעבריין על סמך עבירה שהוא אולי עתיד לעבור ואין ודאות לגבי זה. חקיקה כזו צריכה לעבור בחקיקה ראשית במליאת הכנסת ולא בחקיקה צדדית כחוק עזר עירוני".

מקלב קרא תחילה להחריג את איסור השימוש בכוסות חד פעמיות שכן שהות האזרח בים במיוחד בימי הקיץ החמים בארץ ישראל מחייבת שתיה מרובה, ובמיוחד כאשר ישנו הבדל ממשי בין כוסות שתיה לכלי אוכל המזהמים יותר. "זהו חוק דרקוני ופוגעני במיוחד כאשר הוא מגיע ללא התאמה למציאות בשטח, יש כאן נסיון לחנך את הציבור באמצעות הקנסות ולא בהסברה", סיכם מקלב את דבריו.