אאא

כמעט מאה ימי מלחמה באוקראינה: היום (רביעי), נפלו 3 רקטות לא הרחק מבית כנסת של חב"ד בעיר ז'פרוז'ה שבאוקראינה.

מדובר בעיר בדרום מזרח אוקראינה, הנמצאת על נהר הדנייפר ובסמיכות למקומות אסטרטגים במדינה. בשל קרבתה לאזורי גרעין לא היו הפגזות רבות בשטח העיר.

הרב נחום ערנטרוי, שליח חב"ד השוהה בעיר, עדכן שעל פי הדיווחים המקומיים ישנם כמה פצועים. הרב ערנטרוי חזר אל העיר בשבועות האחרונים, ואף פעל בה בל"ג בעומר. הבוקר, בשעה מוקדמת, הוא התעורר מקול נפילת הטילים. 

"היו פיצוצים חזקים והתעוררתי מהרעש", מספר הרב ערנטרוי. "היה לנו נס גדול. ברוך השם שלומי ושלום בני הקהילה טוב. זו הפעם הראשונה שנופל במרכז העיר, 5 דקות הליכה מבית הכנסת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יהודי ז'פרוז'ה היום, מחוץ לבית הכנסת
יהודי ז'פרוז'ה היום, מחוץ לבית הכנסת
הגדלה

במקביל, מוועד רבני ושלוחי חב"ד באוקראינה נמסר כי רבני הקהילות והשלוחים ברחבי אוקראינה נערכים בימים אלו לפעילות מיוחדת לרגל חג השבועות עם אלפי היהודים שעדיין נשארו במדינה.

היום מלאו בדיוק שלושה חודשים מאז הפלישה הרוסית לאוקראינה ונראה כי סופה של המלחמה עוד רחוק. ברחבי העולם מנסים לאמוד את האבדות של שני הצדדים במלחמה, אך נראה כי לפחות בעתיד הנראה לעין לא יהיה ניתן לשער את גודל האבדות.

כך למשל לפני כמה שבועות הצהיר נשיא אוקראינה זלנסקי כי מדינתו ספגה נזק בסכום אסטרונומי של 100 מיליארד דולרים - נזק שאת חלקו לא יהיה ניתן לשקם בעשרות השנים הקרובות. לצד זאת גם בצד הרוסי ספגו אבידות כבידות, שוודאי בקרמלין לא שיערו לפני ההחלטה לפלוש.