אאא

אחרי קרוב לשנה בה נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מנסה להביא את מדינות אופ"ק, ארגון מדינות שמחזיק בחלק גדול משוק הנפט העולמי לייצא יותר נפט - הצליח לשכנע הנשיא האמריקני את הארגון שהודיע במפתיע על הגדלת הייצוא לרחבי העולם, מה שיוזיל את מחירי האנרגיה ברחבי העולם.

ביידן מנסה כמעט שנה להשיג את העלייה בייצוא הנפט, אך ללא הצלחה. בעבר פורסם כי ביידן לא מצליח לתפוס לשיחת טלפון את יורש העצר הסעודי.

מוקדם יותר היום (חמישי) דווח כי נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן צפוי להוסיף למסע העולמי שלו בחודש הקרוב גם ביקור בסעודיה, אצל יורש העצר מוחמד בן סלמאן, מנהיג המעצמה הערבית בפועל.

אם אכן ביידן יצטרף לפגישת מנהיגים רבים כ"כ בעולם הערבי, הוא מתכנן גם פגישה אישית עם יורש העצר הסעודי, ברקע גל עליות מחירי הדלק בעולם, שמטריד מאוד את ממשל ביידן מפאת דעת הקהל. יש לציין כי ע"פ דיווחים קודמים, בן סלמאן סירב לענות לביידן כשצלצל אליו בנושא, אחרי שחש כי ארה"ב לא קשובה לצורכי סעודיה.

מזכירת העיתונות של הבית הלבן, קארין ז'אן-פייר, סירבה לומר האם ביידן אכן יגיע לסעודיה, כאשר בכל מקרה מדובר על ביקור שיהיה לאחר נסיעתו הצפויה של ארה"ב לאירופה, שם צפוי להיפגש עם מספר ראשי מדינות. בין לבין עתיד ביידן לנחות גם בישראל ולהיפגש עם ראש הממשלה נפתלי בנט, נשיא המדינה יצחק הרצוג ובכירים ישראלים אחרים - אך הבית הלבן טרם הודיע על כך רשמית בשל המצב הפוליטי הרעוע בישראל.

מבחינת ירושלים, ביקור בבירת ישראל ולאחר מכן ביקור בבירה הסעודית ריאד יכול להוות פריצת דרך ביחסי ישראל-סעודיה, כאשר לצד הישראלי יש אינטרס גדול להביא לנורמליזציה עם המעצמה הערבית במפרץ, הסמוכה לאיראן.