אאא

פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) הגישה היום (שני) לבית משפט המחוזי בירושלים כתב אישום חמור נגד מנהיג קהילה בירושלים, הרב משה יזדי בן ה-59, המתגורר בגבעת זאב, בגין ביצוע עבירות קשות ועבירות מרמה והונאה בשבע נשים.

על פי כתב האישום, בשלושים שנים האחרונות, מכהן יזדי כרב קהילת "עמודי השלום", שתחת הקהילה יש; בית תמחוי, חלוקת מצרכים לנזקקים וכן שיעורי תורה יומיים שאותם העביר הנאשם לקהל מאמיניו, גברים ונשים וביניהם "חוזרים בתשובה".

במסגרת שיעורי התורה הטיף יזדי לקהילתו, כי עליהם לבטל את דעותיהם ורגשותיהם בפני דעת תורה - כאשר הוא מבהיר להם, כי הוא מייצג את דעת התורה שעל פיה יש לפעול. בצורה דומה, הנאשם לימד על "צדיקי אמת" ועל כך שהוא אחד מל"ו צדיקים נסתרים, וזאת על מנת שקהל מאמיניו יאמינו בו ויצייתו להנחיותיו השונות.

יזדי, אף היה מציג בפני קהל מאמיניו מצגי שווא, כך ע"פ האישום, כאילו יש בו רוח הקודש וכי הוא מתייעץ עם רוח הקודש או עם רבנים שנפטרו בעבר או עם צדיקים אחרים לפני שהוא מייעץ לקהל מאמיניו כיצד לפעול בחייהם האישיים. במסגרת זו הדגיש הנאשם בפני קהל מאמיניו כי עליהם לבצע את הנחיותיו השונות, במסגרת ביטול השכל בפני דעת התורה, וזאת אף אם הדבר נראה להם חסר היגיון או בניגוד למקובל או אף אם הדבר בניגוד להלכה היהודית.

על פי כתב האישום, הנאשם היה מלמד בשיעורי התורה בכזב כי החטאים שמבצעים בני האדם יוצרים "ניצוצות של טומאה" וכי הדרך לתיקון החטאים היא באמצעות כך שהנאשם - כרב וכצדיק - "יקדש את ניצוצות הטומאה". גם זאת לימד הנאשם על מנת שקהל מאמיניו יאמין בכזב בו ובכוחותיו ועל מנת שהוא יוכל לבצע תיקונים שונים עבור קהל מאמיניו. 

שבע המתלוננות כנגד הרב טענו, כי הוא גרם להאמין בו ובכוחותיו הרוחניים באופן מוחלט, להשתעבד לרצונותיו ולבצע את הנחיותיו השונות. במסגרת זו פגע הנאשם קשות במתלוננות וזאת תוך שהוא מציג בפניהם בכזב מצג שווא וגורם להם להאמין כאילו המעשים החמורים שמבצע, נעשים לצורך "תיקונים רוחניים" במסגרת "דעת תורה" או בהנחיית "רוח הקודש", וזאת במרמה ועל אף שהדברים אינם כן ועל מנת לגרום למתלוננות להסכים לפגיעות שביצע הנאשם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כמו כן, ועל מנת להעצים את מצג השווא, הנאשם היה אומר לכל מתלוננת בנפרד כי היא מיוחדת, כי רק לה יש נשמה מיוחדת אשר יכולה לבצע תיקונים מסוימים, כי אסור לה לספר לאף אחד אחר על המעשים ועוד.

בנוסף לכך, הנאשם גרם לחלק מהמתלוננות לעשות עבורו שירותים אישיים וכן להעביר לו מאות אלפי שקלים באופנים שונים במרמה ותוך שניצל את מעמדו בעיניהן. את הכספים שקיבל העביר הנאשם דרך חשבונות בנק שונים הרשומים על שמות אחרים מתוך מטרה להסתירם מנושיו וכן מתוך כוונה להסתיר את מקור הרכוש בעבירה ואת זהות בעלי הזכויות בו.

כתב האישום מייחס לנאשם ביצוע עבירות של מעשים קשים במרמה, מעשים חמורים במרמה, קבלת דבר מרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, הכשלת דיווח, פעולה ברכוש אסור, מרמה בנסיבות מחמירות והונאת נושים.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לנוכח כתב האישום הקשה, להורות על מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.